Oksytetracyklina

Oksytetracyklina to związek chemiczny, który aktualnie przeżywa swój renesans w dermatologii, ponieważ działa nie tylko bakteriobójczo, ale również antyoksydacyjnie. Tetracykliny znalazły szerokie zastosowanie w leczeniu wtórnych i pierwotnych stanów zapalnych umiejscowionych na powierzchni skóry.
Zwalcza bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz większość pierwotniaków, dzięki czemu przywraca skórze zdrowy wygląd.

  • Leczy trądzik młodzieńczy, krostkowy oraz różowaty
  • Pewność działania połączona z wysokim profilem bezpieczeństwa
  • Zwalcza przewlekłe infekcje skórne już w 10 tygodni
  • Dostępna w sprzedaży pod nazwą oksytetracyklina lub terramycyna

Jakie są korzyści ze stosowania Oksytetracykliny?

Oksytetracyklina jest jednym z najpopularniejszych antybiotyków stosowanych w leczeniu trądziku. Zatrzymuje nie tylko rozwój bakterii, ale również działa przeciwzapalnie, immunosupresyjnie oraz antyoksydacyjnie. Badania kliniczne wykazały, że stosowanie dobowej dawki w ilości 500 mg przyjmowanej co dwanaście godzin powoduje zniwelowanie zmian trądzikowych u ponad 50% chorych. Efekty leczenia są widocznie już po 6 tygodniach. Obecnie trwają badania nad zmniejszeniem dawki i sprawdzeniu jej skuteczności. Oksytetracyklina jest również skuteczna w leczeniu zmian grudkowo-krostkowych określanych jako trądzik różowaty, jednak w tym przypadku leczenie trwa dłużej niż 6-10 tygodni. Jako jeden z nielicznych antybiotyków jest stosowana również w leczeniu zapalenia brzegów powiek w trądziku różowatym. Jest to bardzo trudna w leczeniu dolegliwość. Testy kliniczne wykazały, że oksytetracyklina jest jak dotąd jedynym skutecznym lekiem.

Jak działa Oksytetracyklina?

Lek ten zawiera antybiotyk z grupy tetracyklin, który jest wytwarzany przez Streptomyces rimosus i charakteryzuje się szerokim spektrum działania bakteriostatycznego na najpopularniejsze bakterie: Bacillus sp., Brucella sp., Mycoplasma sp., Chlamydia sp. i wiele innych. Substancja czynna obecna w antybiotyku hamuje rozwój i namnażanie bakterii poprzez zatrzymanie syntezy DNA i limfocytów. Dochodzi do uszkodzenia organelli komórkowych. Prowadzi to do apoptozy komórek bakteryjnych, czyli samozniszczenia. Wyniszczone komórki są „utylizowane” przez układ odpornościowy organizmu. Eliminacja patogenów powoduje ustąpienie nieprzyjemnych objawów infekcji bakteryjnej skóry.

Jakie są wskazania do przyjmowania leku?

Oksytetracyklina jest zalecana do stosowania w przypadku ostrych zmian trądzikowych. Antybiotyk eliminuje trądzik młodzieńczy, pospolity oraz różowaty wywołany przez wiele bakterii, w tym głównie Propionibacterium acnes,  Co więcej może być stosowany nie tylko u kobiet jak lek hormonalny Dianette (Diane-35), ale również u mężczyzn. Przed rozpoczęciem kuracji rekomendowane jest wykonanie badań hormonalnych oraz posiewów z wykwitów, aby jednoznacznie określić podłoże zmian trądzikowych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Oksytetracykliny?

Lek nie może być przyjmowane przez osoby, u których wykryto nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą Oksytetracykliny. Jeżeli w trakcje stosowania pojawi się reakcja alergiczna należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Kategorycznie zabrania się stosowania leku u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, ponieważ może to wywołać poważne zniekształcenia uzębienia. Stosowanie leku nie jest również zalecane chorym na niewydolność nerek oraz wątroby. Nie należy łączyć antybiotyku z lekami na nadciśnienie tętnicze: diuretykami.
Jeżeli chory zdecyduje się na leczenie trądziku z wykorzystaniem antybiotyków, nie powinien włączać do kuracji jednocześnie preparatów retinoidowych.

Jak należy dawkować Oksytetracyklinę?

Dawkowanie leku zostaje ustalone przez lekarza, jednak w przypadku terapii trądzikowej najczęściej zleca się przyjmowanie doustnie jednej tabletki dwa razy dziennie. Tabletkę należy przyjmować około godziny przed posiłkiem lub dopiero dwie godziny po posiłku. Pigułkę należy popić szklanką wody. Przyjęcie tabletki w trakcie posiłku lub popijanie jej mlekiem może w znaczny sposób osłabić wchłanianie leku przez co będzie on mniej skuteczny.

Czy Oksytetracyklina wywołuje działania niepożądane?

Stosowanie każdego antybiotyku może wywoływać efekty uboczne, jednak występują one tylko u wąskiej grupy chorych stosujących lek, a ich przebieg jest łagodny. Najgroźniejszą komplikacją, jaka może się pojawić jest reakcja alergiczna. Jeżeli u chorego pojawi się duszność, opuchlizna gardła lub języka należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.

Oksytetracyklina wywołuje takie same skutki uboczne jak inne leki z grupy tetracyklin:

  • Nudności
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Bóle brzucha
  • Dyskoloracja zębów (tylko przy długotrwałym stosowaniu)
  • Fotouczulenie (wrażliwość skóry na słońce)

Badania kliniczne zgodnie potwierdzają, że oksytetracyklina przyjmowana w regularnych dawkach nawet przez kilka miesięcy, czego wymaga większość schorzeń dermatologicznych cechuje się bardzo wysokim profilem bezpieczeństwa.

Czy można kupić lek na trądzik przez Internet?

Oksytetracylinę oraz inne leki zwalczające infekcje skórne można kupić drogą internetową za pośrednictwem naszego serwisu. Wystarczy podczas składania zamówienia wypełnić test medyczny, który jest zamiennikiem stacjonarnej wizyty lekarskiej. Nasz lekarz po przeanalizowaniu historii choroby, stanu zdrowia oraz aktualnie przyjmowanych leków podejmie decyzję dotyczącą terapii trądzikowej. Jeżeli lek wybrany przez chorego okaże się bezpieczny i skuteczny to lekarz wypisze receptę, a apteka wyda lek. Produkty farmaceutyczne wysyłamy w dobrze zabezpieczonych opakowaniach za pomocą ekspresowej wysyłki kurierskiej. Wysyłka jest już wliczona w cenę produktu, więc nie jest konieczne uiszczanie dodatkowych opłat. Leki docierają do chorego zazwyczaj w ciągu 1-2 dni od przyjęcia przesyłki przez kuriera.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.