Amlodypina

amlodypina opakowanieAmlodypina to lek o działaniu hipotensyjnym zawierający w składzie pochodną dihydropirydyny, która gwarantuje długotrwałe i skutecznie obniżenie ciśnienia tętniczego.

Lek należy do grupy preparatów III generacji, które są blokerami kanału wapniowego. Dzięki zahamowaniu transportu jonów wapniowanych dochodzi do rozkurczeni tętnic i naczyń krwionośnych, czego następstwem jest obniżenie ciśnienia krwi.

 • Jednorazowa, dobowa dawka długotrwale obniża ciśnienie krwi
 • Może być stosowana u pacjentów chorych na astmę i cukrzycę
 • Skutecznie rozkurcza wieńcowe oraz obwodowe tętnice i tętniczki
 • Dostępna w dwóch dawkach: 5 oraz 10 mg

Jakie są korzyści ze stosowania leku Amlodypina?

Jednym ze skuteczniejszym leków stosowanym w nadciśnieniu tętniczym jest Amlodypina. Jest to produkt z grupy brokerów kanału wapniowego, co sprawia, że transport jonów wapnia w organizmie zostaje zablokowany, a naczynia rozkurczone. Umożliwia to obniżenie ciśnienia tętniczego i ograniczenia ryzyka niebezpiecznych chorób serca i układu krwionośnego.

Jak działa Amlodypina?

amlodypinaDziałanie amlodypiny opiera się na inhibicji transportu jonu wapniowego. Zablokowanie wolnych przestrzeni w kanałach wapniowych sprawia, że transport jonów wapnia zostaje zatrzymany. Dochodzi do zmniejszenia stężenia tych jonów w mięśniach, naczyniach krwionośnych oraz w komórkach mięśnia sercowego. Efektem tego jest zwiotczenie mięsni gładkich naczyń krwionośnych. Amplodypina działa na dwóch drogach:

 1. Rozkurcza naczynie krwionośne, obwodowe tętniczki, co wpływa na zmniejszenie oporu obwodowego i siły, z jaką serce musi wypompować krew. Zmniejsza się skurcz serca, to wpływa na uregulowanie częstotliwości pracy serca i mniejsze zużycie energii i tlenu przez miesień sercowy.
 2. Rozkurczanie dużych tętniczek i tętnic wieńcowych. Poprawia się dopływ tlenu do serca, co redukuje ryzyko niedokrwienia i niedotlenienia serca.

Jakie są wskazania do stosowania leku Amlodypina?

Amlodipine może być stosowana u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym jako monoterapia lub jeżeli po zastosowaniu jednego leku przeciwndciśnieniowego nie uzyskano odpowiednich parametrów może być łączona z diuretynami tiazydowymi, blokerami beta-andrenergicznymi oraz z inhibitorami konwertazy angiotensyny.
Lekarze zalecają również stosowanie tego leku w przypadku choroby niedokrwiennej serca oraz dławicy naczynioskurczowej Prinzmetala.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania Amlodypiny?

Produkt farmaceutyczny nie może być pod żadnym pozorem podawany osobom, które są uczulone na amlodypinę lub dihydropirydynę, a także każdy inny składnik zawarty w tabletkach leku. Nie zastosowanie się do tych zaleceń może prowadzić do groźnej reakcji alergicznej, a nawet wstrząsy anafilaktycznego.

Amlodypina nie może być podawana także w czasie wstrząs kardiogennego, w niestabilnej dławicy piersiowej oraz w przypadłości zwężenia odpływu z lewej komory, czyli stenozie aortalnej. Zachować dodatkową ostrożność podczas leczenia powinni pacjenci ze stwierdzonym upośledzeniem wątroby oraz z zaburzeniami pracy serca o nieznanej etiologii.

Leku nie zaleca się stosować również u ciężarnych, a także karmiących piersią. Chyba, że spodziewane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Mężczyźni przyjmujący Amlodypinę oraz Viagrę czy Sildenafil powinny wziąć pod uwagę, że leki te stosowane równocześnie wzmacniają swoje działanie. Można zaobserwować duży spadek ciśnienia tętniczego, zawroty głowy czy omdlenia.

Jak należy dawkować Amlodypinę?

amlodypina blisterTabletki Amlodypiny należy zażywać doustnie. Dokładną dawkę i częstotliwość ustala lekarz, jednak zaleca się rozpoczynanie kuracji od pigułki zawierającej 5 mg amlodypiny (raz na dobę). Dawkę leku można przyjmować niezależnie od posiłków, jednak za każdym razem należy popić tabletkę szklanką wody. Po około 2-4 tygodniach, w czasie których chory regularnie kontrolował swoje decyzję można podjąć decyzję o zwiększeniu dawki do 10 mg. W większości przypadków, jednak dawka 5 mg okazuje się wystarczająca.

Podczas rozpoczynania kuracji Amlodypiną należy wziąć pod uwagę schorzenia : niewydolność wątroby, niedowagę, ponieważ wskazane jest zmniejszenie dawki leku do 2,5 mg na dobę. Chorzy na zaburzenia pracy nerek nie muszą modyfikować dawki, ale jest to także konieczne u dzieci i nastolatków do 17-go roku życia. W ich przypadku w razie potrzebny można zwiększyć dawkę leku do 5 mg na dobę.

Czy lek Amlodypina może wywoływać działania niepożądane?

Lek na nadciśnienie przeszedł wszystkie wymagane testy kliniczne i przyjmowany według zaleceń jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta. Oczywiście jeśli w trakcie stosowania leku, pacjent zaobserwuje niepokojące, dotkliwe objawy powinien natychmiast się zwrócić do lekarza.

Najczęstsze skutki uboczne to:

 • Bóle głowy
 • Osłabienie i zmęczenie
 • Bóle brzucha
 • Uderzenia gorące
 • Arytmia i kołatanie serca
 • Ucisk w klatce piersiowej
 • Obrzęki nóg
 • Zmniejszenie apetytu
 • Biegunka lub zaparcie
 • Obniżenie libido
 • Przebarwienie skórne, wysypka

Rzadko pojawiają się takie działania niepożądane:

 • Uczucie zagubienia
 • Lęki
 • Reakcje alergiczne
 • Zapalenie wątroby

W skrajnych sytuacjach może pojawić się reakcja alergiczna, dlatego nie wolno zażywać leku osobom uczulonym na amlodypinę.

Czy mogę kupić Amlodypinę przez Internet?

Leki na nadciśnienie, w tym również Amlodypina są sprzedawane na receptę. Można jednak uniknąć czasochłonnych wizyt u lekarza i zamówić lek na stronie naszej kliniki internetowej. Podczas składania zamówienia będziesz tylko musiał poświęcić kilka minut na wypełnienie krótkiego kwestionariusza zdrowotnego, który pozwoli naszemu lekarzowi stwierdzić czy Amlodypina może być stosowana u danego pacjenta oraz czy nie występują przeciwwskazania zdrowotne do przyjmowania leku. Gdy lekarz wypisze receptę, lek zostanie wydany ze współpracującej z nami apteki. Produkty farmaceutyczne są przesyłane w dobrze zabezpieczonych opakowaniach bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Rekomendowany wybór ekspresowej wysyłki kurierskiej gwarantuje dostarczenie wysyłki w czasie ok. 24-48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.