Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (hipotensja) to przypadłość, na którą w samej Polsce cierpi kilka milionów ludzi. Zwiększone ciśnienie krwi stwarza ryzyko wystąpienia innych ciężkich chorób: miażdżycy, zawału, chorób serca czy nerek.

Oczywiście przyczyn dolegliwości jest wiele, ale coraz częściej mówi się o destrukcyjnym wpływie przetworzonej żywności, nadwagi biernego stylu życia na ciśnienie i układ krwionośny człowieka. Nadciśnienie w ostatnich latach zyskało miano choroby cywilizacyjnej, a jego powszechność wciąż wzrasta. W 2000 roku chorobę wykryto u prawie miliarda ludzi na całej kuli ziemskiej.

Wbrew pozorom choroba rzadko indukuje niepokojące objawy, dlatego przez długi okres choroby większość osób żyje w nieświadomości. Nadciśnienie tętnicze zostaje wykryte zazwyczaj w trakcie rutynowych badań lub w momencie, gdy chory zaczyna odczuwać bóle głowy, krwotoki z nosa czy zaburzenia pamięci. Nawet jeżeli pacjent z pozoru czuje się zdrowy i tak konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Oczywiście bardzo ważne jest też dostosowanie swojego życia do stanu zdrowia. Nieunikniona będzie eliminacja alkoholu, papierosów, niezdrowej żywności (wysoce przetworzonej, tłustej i słonej). Pacjent będzie musiał za to wprowadzić do jadłospisu ryby, owoce, warzywa produkty pełnoziarniste czy oleje. Odpowiednia dieta musi zostać połączona z regularną aktywnością fizyczną. Jedynym dozwolonym alkoholem na diecie ciśnieniowej jest wino, ale w rozsądnej ilości.

Jeżeli pacjent sam wykryje u siebie nadciśnienie tętnicze lub zostanie ono wykryte w trakcie badania lekarskiego nie jest to powód do zmartwień, ponieważ odpowiednie leki i styl życia są bardzo skuteczne w niwelowaniu niebezpiecznych skutków choroby. Wybór dostępnych leków jest bardzo szeroki, dodatkowo różnią się one mechanizmem działania, dzięki czemu każdy będzie mógł dopasować leczenie do swoich potrzeb. Obecnie najczęściej zalecanymi lekami, zarówno w monoterapii jak i w leczeniu łączony są: Lisinopril, Ramipril, Bendroflumethiazid oraz Amlodipine. Wszystkie wymienione środki farmaceutyczne możesz zamówić również na stronie naszego serwisu w prosty i bezpieczny sposób. Gwarantujemy możliwość darmowej konsultacji medycznej, podczas której lekarz dopasowuje lek, dawkowanie do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Gdy specjalista wystawi receptę, lek zostanie wydany prosto z apteki i wysłany do chorego bez dodatkowych kosztów.

Amlodypina
amlodypina na nadciśnienie tętniczeAmlodypina to lek o działaniu hipotensyjnym zawierający w składzie pochodną dihydropirydyny, która gwarantuje długotrwałe i skutecznie obniżenie ciśnienia tętniczego. Lek należy do grupy preparatów III generacji, które są blokerami kanału wapniowego. Dzięki zahamowaniu transportu jonów wapniowanych dochodzi do rozkurczeni tętnic i naczyń krwionośnych, czego następstwem jest obniżenie ciśnienia krwi.

Bendroflumethiazide
bendroflumethiazide na nadciśnienie tętniczeBendroflumethiazide to lek hipotensyjny z grupy diuretyków, które hamuje działanie białkowego transportera sodowo-chlorkowego. Bendroflumethiazide zawiera w swoim składzie związek chemiczny będący diuretykiem tiazadowym, który jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Poprzez usuwanie nadmiaru wody z organizmu dochodzi pośrednio do zmniejszenia ciśnienia krwi.

Lisinopril
lisinopril na nadciśnienie tętniczeLek Lisinopril działa poprzez dezaktywację konwertazy angiotensyny, czego końcowym efektem jest spadek ciśnienia tętniczego krwi. Lisinopril sprzedawany również pod nazwą handlową Prinivil lub Zestril jest farmaceutykiem stosowanym w przypadku nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Lek Lisinopril chroni przed zawałem serca i innymi śmiertelnymi chorobami serca.

Ramipril
ramipril na nadciśnienie tętniczeRamipril to lek należący do katalizatorów ujemnych konwersji angiotensyny (inhibitor ACE), który rozluźnia naczynia krwionośne i zmniejsza ciśnienie przepływowe krwi. Jest również stosowany w leczeniu profilaktycznym niewydolności nerek, zawału serca czy udaru mózgu oraz w powikłaniach po przebytym zatrzymaniu akcji serca. Ramipril dostępny jest w dawkach: 2,5mg, 5mg oraz 10 mg.

Czy cierpię na nadciśnienie tętnicze?

Bardzo często choroba nie daje o sobie znać, dlatego tak ważne są profilaktyczne wizyty u lekarza. Oczywiście można również kontrolować poziom ciśnienia samemu w domu, ale w tym celu należy posiadać odpowiednie urządzenie.

Odpowiednie parametry ciśnienia i klasyfikacja stadium choroby zostały ustalone przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego:

Ciśnienie prawidłowe:
Ciśnienie skurczowe [mmHg]: <120
Ciśnienie rozkurczowe [mmHg]: <80

Stan przedciśnieniowy
Ciśnienie skurczowe [mmHg]: 120-139
Ciśnienie rozkurczowe [mmHg]: 80-89

Początkowe nadciśnienie
Ciśnienie skurczowe [mmHg]: 140-159
Ciśnienie rozkurczowe [mmHg]: 90-99

Nadciśnienie zaawansowane:
Ciśnienie skurczowe [mmHg]: >160
Ciśnienie rozkurczowe [mmHg]: >100

Jeżeli pomiar ciśnienia kilka razy pod rząd wykaże niepokojące parametry należy zgłosić się do lekarza, aby podjąć kurację leczniczą przeciwko nadciśnieniu tętniczemu.

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?

Hipotensja to złożone zaburzenie wyróżnia się, jednak dwie główne przyczyny: pierwotne i wtórne. Nadciśnienie pierwotne wynika zazwyczaj z predyspozycji genetycznych. Z jednej strony zmienia się anatomia tętnic, które ulegają przebudowaniu w odpowiedzi na nadciśnienie pierwotne, co wpływa na większy opór przepływu oraz zmusza serce do większej pracy. Z drugiej strony możliwy jest genetyczne uszkodzenie nerek, które zatrzymują o wiele więcej sodu, aby wyrównać stężenie nerek konieczny jest większy przepływ krwi przez nerki (perfuzja), co prowadzi do nadciśnienia.

Do podłoża wtórnego nadciśnienia tętniczego można zaliczyć:

 • Zapalenie kłębuszków nerkowych, choroby tętnic nerkowych, zespół Gordona;
 • Choroby nadnerczy i zespół Cushinga
 • Choroby tarczycy (głównie nadczynność, rzadziej niedoczynność(
 • Nowotwory
 • Guzy i urazy mózgu
 • Ciąża
 • Leki (zwłaszcza syntetyczne hormony: estrogeny, kortykosteroidy)
 • Narkotyki (amfetamina, kokaina)

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

W większości przypadków nieprawidłowe parametry ciśnienia nie dają wyraźnych sygnałów. Zazwyczaj choroba jest wykrywana podczas rutynowego badania u lekarza. Dlatego każda osoba powinna regularnie sprawdzać swoje ciśnienie, ponieważ nieleczenie dolegliwości może spowodować wiele niebezpiecznych skutków zdrowotnych, nawet uszkodzić niektóre organy. U niektórych pacjentów występują drobne symptomy, które mogą być znakiem ostrzegawczym. Zalicza się do nich: uczucie niepokoju i lęki, kołatanie serca, zawroty głowy, bóle głowy, zwiększona potliwość, bezsenność, krwotoki z nosa, zaczerwienie twarzy i klatki piersiowej, ból w mostku, szybkie męczenie się, zadyszka.

Jak nieleczone nadciśnienie wpływa na stan zdrowia?

Podwyższone ciśnienie, które jest nieleczone może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Najbardziej groźnymi powikłaniami są: uszkodzenie nerek (niewydolność trwała), zawał serca, udar mózgu, zespół otępienny. Przypadłości te mogą spowodować nawet śmierć. Nadciśnienie prowadzi do uszkodzenia wielu narządów w organizmie. U niektórych osób może występować też retinopatia nadciśnieniowa, która powoduje negatywny dla wzroku wzrost ciśnienia w oku. Najbardziej niebezpieczne jest nadciśnienie złośliwe, które atakuje jednocześnie oko, nerki, serce oraz inne narządy. Objawami są drgawki, bóle głowy, duszności, wielomocz, zaburzenia myślenia, spadek masy ciała. Nadciśnienie złośliwe wymaga leczenia szpitalnego, a nieleczone prowadzi do śmierci w czasie od kilku dni do kilkunastu miesięcy.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Po zdiagnozowaniu choroby natychmiast należy podjąć odpowiednie leczenie, aby uchronić się przed zgubnymi konsekwencjami zdrowotnymi, jakie może powodować zbyt wysokie ciśnienie krwi: miażdżycą, chorobą nerek, zawałem serca.

Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych: z codziennej diety należy wyeliminować wszystko, co tłuste i słone. Jeżeli chory cierpi na nadwagę albo co gorsza otyłość powinien za wszelką cenę znormalizować masę ciała. Konieczna jest całkowita rezygnacja z alkoholu lub zredukowanie go do minimum. Osoby palące papierosy również muszą porzucić nałóg nikotynowy. Warto także zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej dopasowanej do kondycji i wieku pacjenta.

Następnie należy rozpocząć kurację farmakologiczną, jednak decyzję o odpowiednim preparacie powinien podjąć lekarz. Na rynku farmaceutycznym znajduje się obecnie ponad 60 leków na nadciśnienie o różnym działaniu.

Najczęściej zalecane leki hipotensyjne to:

 • Inhibitory ACE – ich działanie polega na inhibicji aktywności enzymu, który przyczynia się do przemiany angiotensyny. Zmniejszenie stężenia angiotensyny działa hipotensyjnie.
 • Blokery kanału wapniowego – zatrzymują transport jonów wapnia przez błony do mięśni i tętnic, w wyniku czemu nie ulegają one obkurczeniu. Preparaty te działające jako antagoniści wapnia są polecane osobom powyżej 60-go roku życia.
 • Diuretyki tiazdyowe – leki o działaniu moczopędnym powodują zwiększone wydzielanie moczu, a wraz z nim nagromadzonego w organizmie sodu, co łącznie prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Bardzo często lekarza zalecają terapię z wykorzystaniem dwóch różnych preparatów obniżających ciśnienie. Najpopularniejszą kombinacją są diuretyki tiazydowe i blokery kanału wapniowego. Jeżeli chory nie ma możliwości zgłoszenia się do lekarza to doskonałym rozwiązaniem jest zamówienie najbardziej sprawdzonych leków na nadciśnienie, np. Amplodipine, Ramipril czy Lisinopril przez Internet na stronie naszego serwisu.

Nadciśnienie tętnicze to poważne schorzenie, którego nie wolno lekceważyć. Nieleczone może skutkować poważnymi komplikacjami, a nawet uszkodzeniem organów wewnętrznych. Podczas składania zamówienia wystarczy wypełnić krótki test medyczny, który dostarczy naszemu lekarzowi informację o podłożu choroby i stanie zdrowia pacjenta. Jeżeli konieczna okaże się terapia to lekarz wypisze odpowiednią receptę, która zostanie automatycznie zrealizowana w naszej aptece, a lek wysłany do Państwa bez dodatkowych opłat.

Czy można zakupić leki na nadciśnienie przez Internet?

Produkty farmaceutyczne, które są najskuteczniejsze w walce z nadciśnieniem są dostępne tylko na receptę. Jednak z myślą o pacjentach, dla których niedogodna lub niemożliwa jest wizyta lekarska stworzyliśmy możliwość zakupu leków: Amplodipine, Bendroflumethiazide, Lisinopril czy Ramipril przez Internet. Aby nabyć receptę należy podczas składania zamówienia odbyć darmową konsultację medyczną, podczas której nasz lekarz określi czy lek będzie bezpieczny i efektywny w indywidualnym przypadku chorego. Jeżeli zostanie wydana recepta to będzie ona automatycznie zrealizowana we współpracującej z nami aptece. Wszystkie przesyłki wysyłane w dobrze zabezpieczonych paczkach z wykorzystaniem ekspresowej wysyłki kurierskiej. Koszt wysyłka towaru jest wliczone w cenę produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.