Grzybica jamy ustnej (pleśniawka)

Za grzybicę jamy ustnej odpowiada namnażanie się grzyba z rodzaju Candida albicans. Infekcja rozwija się wewnątrz ust i objawia się białym nalotem na języku oraz podniebieniu, sprawia, że w ustach pojawia się nieprzyjemny posmak a także pieczenie i ból języka.

Drożdżyca to infekcja, która należy szybko usunąć. Nieleczona, rozprzestrzenia się i powoduje bolesne dolegliwości. Szczególnie szybko się rozprzestrzenia u osób z obniżoną odpornością. Grzybica jamy ustnej nie jest jednak chorobą zakaźną.

Osoby zmagające się z pleśniawką mogą skorzystać z fachowej pomocy lekarza pracującego dla naszej kliniki. Klinika działa już od 10 lat i skutecznie pomogła wielu osobom, które zmagały się z różnego rodzaju schorzeniami.

Jakie są przyczyny grzybicy jamy ustnej?

Grzyby z rodzaju Candida albicans występują w naszym organizmie w sposób naturalny, ich niewielkie ilości znajdują się również w jamie ustnej. Ich ilość jest kontrolowana przez bakterie, które są dobroczynne dla zdrowia człowieka. W momencie, gdy jakiś czynnik zakłóca naturalną florę bakteryjną, dochodzi do namnażania się grzybów. W taki sposób dochodzi do rozwoju infekcji.

Pleśniawki w jamie ustnej pojawić się mogą po kuracji antybiotykowej, przy noszeniu protezy stomatologicznej, przy niektórych typach cukrzycy, wskutek stosowania leków kortykosteroidowych dozowanych inhalatorem, przy stosowaniu środków redukujących ilość śliny a także wskutek zranienia jamy ustnej. Palenie papierosów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji.

W grupie o podniesionym ryzyku są osoby chore na cukrzycę, z anemią (niedoborem żelaza) i niedoborem witaminy B a także osoby przechodzące radio lub chemioterapię. Na wystąpienie pleśniawki narażone są głównie niemowlęta i osoby starsze. U niemowlaków pleśniawka ma zawsze ostry przebieg.

Jakie objawy wywołuje grzybica jamy ustnej?

Głównym objawem pleśniawki jest biały nalot na język oraz podniebieniu, który z czasem może przenieść się również na gardło i przełyk. Inne objawy to zaczerwienienie, ból i pieczenie jamy ustnej, czasem również trudności z przełykaniem. Pleśniawka może wywoływać nieprzyjemny – słonawy lub gorzkawy posmak w ustach. Czasem rozwój pleśniawki może wywoływać kątowe zapalenie warg prościej mówią, bolesne pękanie kącików ust.

Jak zapobiegać pleśniawkom?

Profilaktyka pleśniawki sprowadza się do właściwej higieny jamy ustnej. Ważne jest szczotkowanie zębów, a także ich nitkowanie oraz regularne kontrole dentystyczne. Ważna jest również odpowiednia dieta oraz ograniczenie nadmiaru cukrów. Osoby z protezami zębowymi nie powinny zapominać o ich odpowiednim czyszczeniu.

Leczenie grzybicy ust

Jest bardzo wiele preparatów pozwalających na walczenie pleśniawki. Leki na pleśniawkę dostępne są w formie żeli, kremów, płynów do płukania ust, oraz tabletek. W tym czasie warto powstrzymać się od palenia papierosów a także zadbanie o właściwą higienę ust.

Czy można kupić leki a grzybicę jamy ustnej online?

Leki na pleśniawkę można kupić za pośrednictwem naszej kliniki. Należy wypełnić formularz konsultacji online. Na podstawie danych z formularza lekarz oceni zasadność zastosowania leku oraz to czy nie ma przeciwwskazań. Jeżeli lekarz nie będzie miał zastrzeżeń, zamówienie na lek zostanie zrealizowane a lek dostarczony pod wskazany adres w 24 h, mak w 48 godzin.

One comment

  • Od dluzszego czasu mam nalot na jezyku nieprzyjemny smak i szoeski jezyk biore antykoncepcje hormonalna i doxepin chodze od lekarza do lekarza bez efektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.