Metformina

Metformina to najbardziej popularny lek na cukrzycę. Została ona stworzona przez koncern Merck Serono, po wygaśnięciu patentu firmy, lek zaczął być dostępny w wielu odmianach.
Metformina jest zalecana głównie osobom otyłym z cukrzycą typu 2.

  • Powoduje zmniejszenie masy ciała
  • Stosowana od końca lat 50. XX wieku
  • Obniża poziom glukozy we krwi
  • Zmniejsza zachorowalność na nowotwory
  • Składnik aktywny – 500 mg chlowodorku metforminu

Jakie korzyści przynosi stosowanie Metforminy?

Zaletą tego leku jest głównie szeroki zakres działania. Głównie jest stosowany w celu obniżenia poziomu cukru we krwi przy cukrzycy typu 2. W czasie stosowania tego leku wielu pacjentów obserwuje u siebie również spadek masy ciała. To korzystnie wpływa na proces przemiany lipidów.
Metformina ma również działanie przeciwnowotworowe, co zostało potwierdzone klinicznie. Prawdopodobnie jest to związane z pobudzaniem kinazy białkowej, które jest inhibitorem rozwoju guza nowotworowego.

W jaki sposób działa lek Metformina?

Główne działanie leku to zahamowanie procesu lipolizy, co wpływa na obniżenie poziomu glukozy i lipidów we krwi. Dłuższe stosowanie leku objawia się redukcją tkanki tłuszczowej. Lek redukuje syntezę ATP w tkankach i organach, co skutkuje częściową blokadą glukoneogenezy w komórkach wątroby a także wzrostem stężenia beztlenowej glikolizy.

W jaki sposób należy stosować metforminę?

Metformina to tabletki zawierające 500mg substancji czynnej, czyli hydrochlorku metforminu. Tabletkę należy zażywać dwa razy dziennie, w czasie lub po posiłku, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Preparat powinien być uzupełnieniem diety cukrzycowej. Po 14 dniach kuracji, lekarz powinie skontrolować poziom cukru we krwi i ewentualnie zmodyfikować dawkę leku. Metforminy nie wolno łączyć z alkoholem. Trzeba również zapoznać się z ulotką dołączoną do leku.
Nawet przyjmując lek, chory musi systematycznie kontrolować poziom cukru we krwi.

Kto może stosować metforminę?

Lek jest przeznaczony dla chorych na cukrzycę typu 2, którzy maja więcej niż 10 lat i mają niewłaściwe stężenie glukozy we krwi a dieta i aktywność fizyczna nie wystarczają do uregulowania poziomu cukru we krwi. Na świecie Metformina jest stosowana również w leczeniu torbieli jajników, w Polsce nie ma takiego zastosowania.

Czy występują jakieś skutki uboczne stosowania leku metformina?

Efekty uboczne pojawiają się rzadko i mają raczej łagodny przebieg. Najczęściej zgłaszane są nudności, wymioty, wzdęcia, ból brzucha a także zmniejszenie apetytu. Stosując lek należy sprawdzać poziom witaminy B12 oraz kwasu foliowego, ze względu na to, że lek zaburza ich wchłanianie. Rzadko występują zmiany skórne, takie jak rumień czy wysypka.
Bardzo rzadkim ale najgroźniejszym efektem ubocznym jest tzw. kwasica mleczanowa, która oznacza zaburzenia metaboliczne. Jest ono najczęściej skutkiem zakwaszenia organizmu przez produkowany mleczan i skumulowanie się Metforminy. W takim przypadku skuteczna jest hemodializa, która oczyszcza organizm w obciążających go substancji.

Kto nie powinien stosować leku metformina?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na chlorowodorek Metforminy lub inny składnik preparatu, niewydolność nerek lub wątroby, zagrożenie zawałem serca.
Ważne tym samym jest poinformowanie lekarza o wszelkich chorobach przebytych i aktualnych a także o tym, jakie przyjmowane są leki. Lek dodatkowo nie jest polecany kobietom w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ składnik czynny leku może przenikać do mleka matki.
Kobieta, która pragnie zajść w ciąże powinna zaprzestać przyjmowania leku a zamiast tego rozpocząć kurację insulinowa. Lek prowadzić może bowiem prowadzić do niedoborów kwasu foliowego co może prowadzić do zaburzeń w rozwoju płodu.

Metforminy nie wolno łączyć z lekami regulującymi poziom glukozy, glikokortykosterydami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, preparatami przeciwzakrzepowymi. Dodatkowo należy zachować ostrożność podczas stosowania leków zawierających : chinidyny, ranitydyny, wankomycyne czy cymetydynę.

Jak zakupić lek Metfomina przez internet?

Leki hipoglikemizujące są z reguły dostępne jedynie na receptę. To jednak nie przeszkadza w zakupie leku poprzez klinikę online. Należy jednak odbyć konsultację online z lekarzem. Odbywa się ona poprzez wypełnienie specjalnego formularza. Lekarz ocenia czy lek jest wskazany w danym przypadku. Jeśli nie występują przeciwwskazana, wystawia receptę, które jest realizowana w aptece, po czym jest przesyłana zamawiającemu z reguły w ciągu 1 max 2 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.