Zapalenie Cewki Moczowej

Zapalenie cewki moczowej można skutecznie leczyć odpowiednio dobranymi lekami. Dziś to nie jest już powód do wstydu.

Zapalenie cewki moczowej to choroba przenoszona drogą płciową. Choroba ta często oznaczana jest przez anglojęzyczny skrót – NGU ( Non-Gonococcal Urethritis). Najczęściej jest to diagnozowane u mężczyzn, jednak są potwierdzone przypadki również u kobiet. Najczęściej zapalenie cewki wywołuje Chlamydia trachomatis. Inne bakterie, które mogą wywoływać NGU to : Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma genitaliom, Trichomonas vaginalis. Inne czynniki odpowiedzialne za zapalenie cewki moczowej to : candida albicana, herpeswirusy, bakterie, zwężenie cewki moczowej, urazy a także ciała obce.

Chorobę diagnozuje się najczęściej w przypadku osób niezamężnych, przed 25 roku życia, które prowadzą aktywne życie seksualne, często zmieniając partnerów, nie stosując przy tym zabezpieczenia mechanicznego typu prezerwatywa. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z błonami śluzowymi osoby chorej. 75% kobiet i około 50% mężczyzn przechodzi zakażenie bez objawowo dlatego osoby te często nie wiedzą, że są chore i powinny się leczyć, zamiast tego kontynuują dotychczasowy tryb życia.

Brak właściwej kuracji może prowadzić do licznych powikłań. Głównym powikłaniem jest bezpłodność.
Leczenie nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej przebiega z zastosowaniem antybiotyków : Azithromycin czy Doxycycline. Można je kupić poprzez internet.

azytromycyna w leczeniu zapalenia cewki moczowejAzytromycyna
Azytromycyna to skuteczny antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń chlamydią, rzeżączką, zapaleniu cewki moczowej, ureaplasma urealyticum, mycoplasma genitalium. Lek Azytromycyna zawiera składniki, które skutecznie likwidują chorobę w ciągu zaledwie 3 dni.

Doksycyklina
doksycyklina w leczeniu zapalenia cewki moczowejDoksycyklina to antybiotyk, który skutecznie leczy wiele typów infekcji w tym : chlamadii, ureaplasma urealyticum, zapalenia cewki moczowej. Antybiotyk ten stosuje się w mniejszych dawkach niż antybiotyki innego rodzaju o podobnym działaniu. Doksycyklina jest więc alternatywą dla osób, które źle znoszą większe dawki innych leków. Antybiotyk zapewnia skuteczną kurację przy jednocześnie bardzo niewielkim prawdopodobieństwie wystąpienia skutków ubocznych.

Jakie są przyczyny zapalenia cewki moczowej (NGU)?

Zapalenie cewki moczowej najczęściej wywoływane jest przez bakterie, które do cewki moczowej dostają się z zewnątrz. Najczęściej przenoszone są one w trakcie stosunku płciowego. Do bakterii, które najczęściej wywołują NGU zalicza się :

 • Escherichia coli lub inne bakterie stolcowe
 • Gonokoki (Neisseria gonorrhoeae) bakteria przenoszona drogą płciową wywołująca rzeżączkę
 • Chlamydia trachomatis przenoszona drogą płciową bakteria, powodująca szereg schorzeń w zależności od serotypu

Oprócz wyżej wymieniony czynników NGU może się także pojawić po cewnikowaniu, badaniu instrumentalnym lub urazie mechanicznym.

Co wywołuje zapalenie cewki moczowej?

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn, może być wynikiem ostrego seksu, w czasie którego doszło do mechanicznych mini uszkodzeń. Może również być wynikiem podrażnienia chemicznego, kiedy partnerka stosuje preparaty plemnikobójcze. Czasem zapalenie cewki moczowej pojawia się jako objaw towarzyszący chorobie gruczołu krokowego lub owrzodzenia członka. Pojawić może się również u chorych na cukrzycę, może być także wywołane zakażeniem wywołanym przez wirusa opryszczki.

Zapalenie cewki moczowej rozpoznawane jest na skutek wywiadu , badania lekarskiego, analizy wydzieliny z cewki moczowej. Przed pobraniem wymazu przez 4 godziny należy powstrzymać się od oddawania moczu, to zapobiegnie wypłukaniu bakterii a także komórek zapalnych, charakterystycznych dla tego schorzenia.

Zapobieganie nierzeżączkowemu zapaleniu cewki moczowej polega na:

 • powstrzymanie się od stosunków seksualnych
 • unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych ( z przypadkowymi osobami)
 • wierność jednej, nie zarażonej osobie
 • używanie prezerwatyw

Kobiety, które są aktywne seksualnie powinny przynajmniej raz w ciągu roku przebadać się testem, który wykrywa obecność Chlamydii. Jest to ważne, ze względu na to, jakie bakterie niosą w przypadku ewentualnej ciąży, dla nienarodzonego dziecka. Badanie te są ważne szczególnie w przypadku kobiet aktywnych seksualnie w wieku ponieważ 20 roku życia, które mają licznych partnerów seksualnych, zmieniając ich często, w dodatku nie stosując zabezpieczeń.

W ciąży, również należy przeprowadzić powyżej opisany test, dzięki temu jest szansa na zabezpieczenie dziecka przed zakażeniem.

Rutynowe kontrole raz w roku powinni przechodzić wszyscy, bez względu na płeć, nawet jeżeli nie mają oni objawów związanych z chorobami przenoszonych droga płciową.

Jakie są objawy zapalenia cewki moczowej (NGU)?

Infekcja najczęściej rozwija się bezobjawowo. Kiedy objawy jednak występują, jest to najczęściej ból podczas oddawania moczu.

O stanie chorobowym mogą także świadczyć:

 • pojawiające się często potrzeby natychmiastowego oddania moczu
 • problemy z rozpoczęciem oddawania moczu
 • w przypadku problemu z oddaniem moczu mogą pojawić się odczucia towarzyszące, takie jak swędzenie, ból, dyskomfort

Wśród dodatkowych objawów należy także wymienić:

 • ból w trakcie stosunku seksualnego
 • wydzielina z cewki moczowej lub pochwy
 • u mężczyzn może się pojawić krew w nasieniu lub moczu

Dodatkowym objawem przy zapaleniu cewki moczowej jest szklisty, wodnisty lub żółtawy (ropny) wyciek z cewki moczowej, czasem jest to tak obfite, że napletek przykleja się do bielizny. Ponadto widoczne jest zaczerwienienie wokoło ujścia cewki moczowej. Czasem, chociaż rzadko pojawia się silne rozdrażnienie, przewrażliwienie, obniżenie nastroju i ogólne złe samopoczucie. Bardzo rzadko pojawiają się również mdłości lub silny ból brzucha. Czasem zapalenie przebiega bezobjawowo a o jego istnieniu chory dowiaduje się po po pobraniu wydzieliny z cewki moczowej. Dzieje się czasem tak, na skutek badania związanego z dolegliwością, która występuje u partnerki.

Jakie mogą być konsekwencje zapalenia cewki moczowej (NGU)?

Zapalenie cewki moczowej nieleczone może wywołać szereg komplikacji zdrowotnych. Dlatego ważne jest, by infekcje jak najszybciej wykryć, nie pozwalając się jej rozwinąć. Testy na NGU powinno się wykonywać po każdym stosunku płciowym, który odbył się bez zabezpieczeń a był stosunkiem o podwyższonym ryzyku tj. z przypadkowym partnerem.
Nieleczone NGU u mężczyzn może skutkować bezpłodnością, zapaleniem jąder , zaś u kobiet może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej, w konsekwencji do bezpłodności lub ciąży pozamacicznej.
U obu płci dodatkowo, nieleczone NGU może prowadzić do zespołu Reitera.

W jaki sposób przebiega leczenie NGU?

Jednym z najlepszych sposobów na leczenie NGU jest zastosowanie antybiotyku Azithromycin. W ciągu pięciu dni przyjmuje się 6 dawek leku w wielkości 250g. W pierwszym dniu są to dwie dawki, a w kolejnych po jednej.

Leczenie powinno odbywać się jednocześnie u obu parterów a w czasie kuracji, powinni oni powstrzymać się od współżycia.

W terapii NGU zaleca się zazwyczaj:

 • Doksycyklinę – 2x 100 mg przez 7 dni
 • Azytromycynę – jednorazowo 1 g
 • Leczeniem alternatywnym jest podawanie erytromycyny 2 x 500 mg przez 14 dni
 • Leczenie zapalenia cewki moczowej wywołanego rzęsistkiem pochwowym polega na zastosowaniu Metronidazolu – jednorazowo 2 g.

Czy można kupić lek na zapalenie cewki moczowej przez internet?

Lek skutecznie w zwalczający zapalenie cewki moczowej można kupić przez internet jednak wcześniej konieczna jest konsultacja lekarska przeprowadzana online. Pacjent wypełnia formularz, który jest podstawą do wystawienia recepty. Recepta jest realizowana za pośrednictwem apteki internetowej. Dostawa leku następuje zazwyczaj w 24 max 48 godzin od chwili złożenia zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.