Rzeżączka

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową, znana od dawna i wciąż niezwykle groźna. Nieleczona prowadzić może do wielu niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

Rzeżączka to choroba wywoływana przez gram-ujemną bakterię – dwoinę rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Choroba te atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się w grupie mężczyzn między 20 a 24 rokiem życia, u kobiet między 16 a 19 rokiem życia.
Do zakażenia rzeżączką dochodzi przez seks bez zabezpieczeń, w grę wchodzą również stosunki analne i oralne. Bakteria przenoszona jest również za pośrednictwem gadżetów seksualnych.

Ryzyko zarażenia się rzeżączką jest duże głównie wtedy, gdy nie stosuje się prezerwatyw. Największym ryzykiem obarczone są stosunki seksualne odbywane z różnymi partnerami, szczególnie, gdy dodatkowo są to osoby, które również są aktywne seksualnie. Choroba dodatkowo współistnieje z chamydiami lub wirusem HPV, zdecydowanie rzadziej z kiłą. Niezmiernie ważne jest więc to, by badać się w kierunku tych chorób oraz nie zapominać o codziennym obserwowaniu swojego ciała.

Rzeżączka łatwo się daje wyleczyć, rzadko również dochodzi do jej nawrotów. Leczy się ją poprzez podanie antybiotyku, może być to Cefiksym lub Azithromycin. Bakterie z reguły udaje się wyeliminować już po podaniu jednej dawki leku. Antybiotyki na rzeżączkę można kupić poprzez internet.

Cefiksym
To bardzo skuteczny lek na rzeżączkę. Wystarcza pojedyncza dawka leku wielkości 400mg, antybiotyk zawiera bowiem taki skład, który skutecznie niszczy bakterię od razu.

zestaw leków na rzeżączkęZestaw leków na rzeżączkę
Najskuteczniejsza kuracja to połączenie dwóch leków : Cefiksym i Azithromycin. Zastosowanie ich równocześnie, nie tylko niszczy bakterię odpowiedzialną za rozwój rzeżączki ale usuwa również inne bakteryjne choroby, które towarzyszą rzeżączce.

Co wywołuje rzeżączkę?

Za rozwój rzeżączki odpowiada bakteria Neisseria gonorrhoeae. Do zarażenia nią dochodzi podczas stosunku seksualnego (penetracji, oralnego, analnego) bez zabezpieczeń. Bakteria może zagnieździć się w cewce moczowej, szyjce macicy, odbycie, przełyku a nawet w gałce ocznej. W 2010 r. odnotowano 33% spadek zachorowań jednak nie do końca jest to pewne, ponieważ coraz mniej osób robi badania pod kątem chorób przenoszonych droga płciową. Chociażby z tego powodu, osoby, które często zmieniają partnerów, powinny zadbać o odpowiednie zabezpieczenie podczas stosunku.

Jakie są objawy charakterystyczne dla rzeżączki?

Jak większośc chorób tego typu, również rzeżączka najczęściej przebiega bezobjawowo. Wiele osób nawet nie podejrzewa, że jest nosicielami bakterii, i że zarażać mogą kolejne osoby. To dlatego tak bardzo ważne jest to, by odpowiednio odpowiedzialnie podchodzić do stosunków płciowych. Unikać należy sytuacji ryzykownych i bezwzględnie należy stosować zabezpieczenia. Jedynie nieliczni pacjenci mogą zaobserwować u siebie objawy, a są one takie:

Objawy rzeżączki u kobiet

 • rzeżączka może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej. Jest to poważny, wielonarządowy stan chorobowy, który może prowadzić do wielu powikłań – w tym do bezpłodności
 • zapalenie i podrażnienie szyjki macicy
 • częste oddawanie moczu
 • pieczenie pochwy połączone zazwyczaj z wydzielaniem żółtozielonego śluzu
 • krwawienia między menstruacyjne

Objawy rzeżączki u mężczyzn

 • w niemal połowie przypadków, u zakażonych występuje żółta wydzielina z penisa
 • zapalenie dróg moczowych
 • infekcja lub zapalenie prostaty

Objawy rzeżączki zdiagnozowanej u noworodków

 • Podrażnienie błon śluzowych oczu

UWAGA: nie leczona rzeżączka u noworodków może doprowadzić do ślepoty.

Objawy rzeżączki w obrębie górnych dróg oddechowych i odbytu

 • Gonokokowa infekcja gardła
 • Ból odbytnicy może być oznaką infekcji prostaty

Nawet bezobjawowa rzeżączka może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych.

Rzeżączka umiejscowiona poza narządami płciowymi

 • rzeżączkowe zapalenie odbytu oraz odbytnicy wskutek seksu analnego. Może rozwijać się bez objawowo, gdy wystąpią, najczęściej jest to pieczenie lub świąd odbytu, zaburzenia w oddawaniu stolca, śluzowa wydzielina z odbytu
 • rzeżączkowe zapalenie gardła – nawet w 90% przypadków nie daje objawów. Jeżeli takowe się pojawią, są to zaczerwienienie i obrzęk łuków podniebiennych, zaczerwienienie tylnej ściany gardła, ropna wydzielina pokrywająca migdałki oraz tylną ścianę gardła
 • rzeżączkowe zapalenie spojówek – występuje głównie u zarażonych podczas porodu niemowląt, bardzo rzadko dotyczy dorosłych. Objawy mają różne nasilenie, nieleczone może prowadzić do upośledzenia wzroku
 • rozsiane zakażenie rzeżączkowe (0.5 do 3%) – najczęściej u kobiet występuje rozsiew bakterii wraz z krwią. Główne objawy to gorączka, bóle stawów, zmiany skórne – głównie na dłoniach i stopach – charakterystyczna nekrotyczna krosta otoczona obwódką zapalną, tzw. keratodermia blenorrhagica

Powikłania nieleczonej rzeżączki

Rzeżączka to najczęściej występująca choroba przenoszona drogą płciową. Jest jednak łatwa w leczeniu i leki dają doskonałe efekty. Inna zupełnie sprawa, że rzeżączka często jest mylnie diagnozowana. U kobiet często nie daje w początkowej fazie żadnych objawów, w dodatku często mylona jest z chlamydią. Nieleczona, lub leczona niewłaściwie przechodzi do formy uśpionej, która przeradza się w przewlekłe schorzenie, które może wywołać szereg groźnych powikłań.

Możliwe powikłania rzeżączki u kobiet

Zignorowana lub błędnie leczona rzeżączka u kobiet prowadzić może do zapalenia jajowodów i jajników- czyli stanu zapalenia przydatków. Może to prowadzić do ciąży pozamacicznej, a nawet niepłodności. Towarzyszą temu takie objawy jak bóle brzucha, ból i krwawienie podczas stosunku, wymioty i gorączka.

Bardzo groźnym powikłaniem jest ciąża poza maciczna. Mówimy o niej, gdy zapłodnione jajo nie mogąc dotrzeć do macicy, zaczyna się rozwijać w jajowodzie. W skutek tego może dojść do pęknięcia jajowodu, krwotoku, wstrząsu a nawet zgonu pacjentki.

Jeżeli bakterie przedostaną się do krwiobiegu, dojść może do zapalenia stawów.

Możliwe powikłania rzeżączki u mężczyzn

Gdy rzeżączka jest nieleczona, może prowadzić u mężczyzn d zapalenia najądrzy, co prowadzi często do niepłodności. W wielu przypadkach prowadzić może również do przerostu prostaty, zapalenia stawów czy opon mózgowych.

Możliwe powikłania rzeżączki u noworodków

W przypadku, gdy matka jest zarażona rzeżączką, w czasie porodu może zarazić dziecko w czasie, gdy przechodzi ono przez drogi rodne. Najczęściej dochodzi wtedy do zakażenia spojówek dziecka.

W chwili obecnej, po porodzie dzieciom zakrapla się azotan srebra, który niszczy bakterie odpowiedzialne za rzeżączkę. Dawniej często dochodziło do zakażenia i powikłań, głównie ślepoty u noworodków.

Rzeżączka osłabia naturalną barierę ochronną organizmu. Dlatego zwiększa ona ryzyko innych chorób przenoszonych droga płciową, np. AIDS. W badaniach naukowcy odkryli, że obecność gonokoków sprzyja rakowi pęcherza.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania rzeżączką – profilaktyka

Czynnikiem zwiększonego ryzyka są stosunki seksualne z większą liczbą partnerów, szczególnie, gdy oni również są bardzo aktywni seksualnie. Dobrym środkiem zapobiegawczym jest stosowanie zawsze przez mężczyzn prezerwatywy.

W profilaktyce ważne jest również wczesne rozpoznanie i leczenie choroby. Żeby zapobiegać zakażeniom niemowląt, badanie na rzeżączkę powinny przeprowadzać wszystkie kobiety w ciąży. Wymaz na hodowlę bakterii rzeżączki powinien być pobierany już pod czas pierwszej wizyty kontrolnej w czasie ciąży, dodatkowo badanie powinno być powtórzone w 3 trymestrze ciąży w przypadku kobiet z grupy podwyższonego ryzyka.

Czy można kupić lek na rzeżączkę w internecie?

Lek skutecznie w zwalczający rzeżączkę można kupić przez internet jednak wcześniej konieczna jest konsultacja lekarska przeprowadzana online. Pacjent wypełnia formularz, który jest podstawą do wystawienia recepty. Recepta jest realizowana za pośrednictwem apteki internetowej. Dostawa leku następuje zazwyczaj w 24 max 48 godzin od chwili złożenia zamówienia.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.