Rzęsistkowica

Rzęsistkowica jest chorobą groźną lecz w pełni wyleczalną. Jest to infekcja pasożytnicza. Objawów można pozbyć się dzięki kuracji odpowiednimi antybiotykami.

Rzęsistkowica to infekcja przenoszona drogą płciową. Za jej rozwój odpowiadają pierwotniaki, które głównie znajdują się w pochwie a także w okolicach cewki moczowej. Jest to rzęsistek pochwowy ( Trichomonas vaginalis). Infekcje głównie rozwijają się u kobiet, lecz istnieją potwierdzone przypadki tej choroby również u mężczyzn. Pierwotniak wywołujący rzęsistkownicę wielkością zbliżony jest do białej krwinki (leukocytu) przenika więc bez trudu przez tkanki waginy lub cewki moczowej wywołując owrzodzenia.

Choroba ta diagnozowana jest rzadko, głównie dlatego, że objawy przypominają inne choroby weneryczne. Leczenie rzęsistkownicy odbywa się poprzez podanie antybiotyku Metronidazol, który dostępny jest również w internecie.

metronidazol na rzęsistkowicęMetronidazol
Antybiotyk Metronidazol to lek o szerokim spektrum działania. Sprawdza się w zwalczaniu pierwotniaków oraz bakterii beztlenowych. Sprawdza się w walce z infekcjach spowodowanych pierwotniakami : Entamoeba histolytica, Trichomonas vaginalis i Giardia lamblia oraz w zakażeniach bakteriami beztlenowymi, a także Helicobacter pylori i Gardnerella vaginalis.

Jakie są przyczyny rzęsistkowicy?

Choroba ta zaliczana jest do chorób przenoszonych drogą płciową ponieważ największe ryzyko zarażenia pierwotniakiem zachodzi w czasie stosunku płciowego bez zabezpieczeń. Na świecie osób zarażonych pierwotniakiem jest bez mała 174 milionów, dlatego zalicza się rzęsistkownicę jako jedną z najczęściej występujących chorób, które przenoszone są w ten sposób.

Rzęsistkownicą częściej zarażają się kobiety od mężczyzn (67 do 100%) niż mężczyźni od kobiet (14-67%). Prawdopodobnie zawarty w prostacie cynk sprawia, że u mężczyzn rozwój pierwotniaka jest zahamowany.

Do zakażenia może dojść również podczas wspólnej kąpieli czy też przez skorzystanie z ręcznika, osoby, która już jest zarażona.

Jakie są typowe objawy rzęsistkownicy?

U większości osób zakażonych nie występują żadne objawy. Jeśli występują, pojawiają się w ciągu 28 dni od chwili zakażenia. Do objawów zakażenia pierwotniakiem zalicza się:

Objawy zakażenia Trichomonas vaginalis u kobiet:

  • upławy
  • świąd pochwy
  • nieprzyjemny zapach z pochwy, pienista wydzielina
  • żółta lub szarozielona wydzielina
  • ból przy oddawania moczu
  • u 1/3 kobiet nie pojawiają się żadne objawy

Objawy zakażenia Trichomonas vaginalis u mężczyzn:

  • większość zakażonych mężczyzn nie ma żadnych objawów
  • wyciek z cewki moczowej
  • ból przy oddawaniu moczu
  • ból i obrzęk moszny (skutek zapalenia najądrzy)

Jakie są następstwa nieleczonej rzęsistkownicy?

Ponieważ z reguły nie pojawiają się objawy zakażenia pierwotniakiem, warto robić okresowe badania pod kontem różnych chorób, które są przenoszone droga płciową. Nieleczona rzęsistkownica może prowadzić do przedwczesnego porodu, osłabia błonę szyjki macicy. U mężczyzn może wywołać zapalenie gruczołu krokowego.

Czy można kupić lek na rzęsistkowicę przez internet?

Lek skutecznie w zwalczający rzęsistkownicę można kupić przez internet jednak wcześniej konieczna jest konsultacja lekarska przeprowadzana online. Pacjent wypełnia formularz, który jest podstawą do wystawienia recepty. Recepta jest realizowana za pośrednictwem apteki internetowej. Dostawa leku następuje zazwyczaj w 24 max 48 godzin od chwili złożenia zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.