Chlamydia (Chlamydioza)

Chlamydia to najczęstsza choroba, jaka jest przenoszona droga płciową. Dodatkowo, od początku lat 90 tych zauważalny jest wzrost zachorowań. Choroba najczęściej występuje i młodych, aktywnych seksualnie kobiet, głównie między 20 a 30 rokiem życia.
Aż u 75% zarażonych chlamydią nie występują żadne objawy choroby.

Chlamydia w sposób szczególny jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ważne jest więc przeprowadzanie badań na jej nosicielstwo. Choroba groźna jest z wielu powodów, jednak najważniejszy z nich to możliwość przeniesienia choroby na dziecko. Do zakażenia dziecka dochodzi głównie w czasie porodu naturalnego. Ryzyko wynosi aż 80%. Stwierdzone są jednak przypadki, gdy do zakażenia dochodziło również w przypadku porodu poprzez cesarskie cięcie. Źródłem zakażenia była w tego woda płodowa.
Noworodki zakażone Chlamydią cierpią głównie z powodu zapalenia gałki ocznej, spojówek lub płuc.

Na szczęście choroba jest dość łatwa do wyleczenia poprzez zastosowanie odpowiednich antybiotyków, które można kupić również poprzez internet.

azytromycyna na chlamydięAzytromycyna
To skuteczny antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń chlamydią, rzeżączką, zapaleniu cewki moczowej, ureaplasma urealyticum, mycoplasma genitalium. Lek Azithromycin zawiera składniki, które skutecznie likwidują chorobę w ciągu zaledwie 3 dni.

Doksycyklina
doksycyklina na chlamydięAntybiotyk, który skutecznie leczy wiele typów infekcji w tym : chlamadii, ureaplasma urealyticum, zapalenia cewki moczowej. Antybiotyk ten stosuje się w mniejszych dawkach niż antybiotyki innego rodzaju o podobnym działaniu. Doksycyklina jest więc alternatywą dla osób, które źle znoszą większe dawki innych leków. Antybiotyk zapewnia skuteczną kurację przy jednocześnie bardzo niewielkim prawdopodobieństwie wystąpienia skutków ubocznych.

Najbardziej znane chlamydie to:

Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae oraz Chlamydia psittaci. Bakterie chlamydii osiągają wielkość od 0,2 – do1,5 µm, mają kształt kolisty. Mimo niewielkich rozmiarów, z życia ludzkiego czy zwierzęcego potrafi zrobić piekło. Zakażenie bakteriami z tej grupy nazywa się chlamydiozą. Już 1/5 populacji na świecie może potwierdzić, jak nieprzyjemne a czasem i tragiczne w skutkach jest zarażenie się tymi bakteriami. Badania wskazują, że blisko 80% populacji, bez względu na płeć i wiek, nosi w sobie chlamydie. Są one bowiem najbardziej rozpowszechnionymi mikroorganizmami i stanowią nie lada zagadkę mikroświata. Specjaliści nazywają chlamydiozę bombą z opóźnionym zapłonem. Nigdy bowiem nie wiadomo kiedy wybuchnie wychodzą z ukrycia.

Chlamydia jest w tej chwili jedną z najczęstszych przyczyn problemów jakie dotyczą układu moczowo-płciowego. Bakteria ta może pojawić się u każdej osoby, która jest aktywna seksualnie, nie ma tu znaczenia wiek ani płeć. Niewiele osób ma świadomość, że Chlamydią Trachomatis zarazić się można głównie w czasie stosunku płciowego. Chlamydie mogą zainfekować w takim samym stopniu nastolatka, jak i embrion czy małe dziecko. W wyniku badań naukowcy odkryli również, że Chlamydią Trachomatis może odgrywać znaczącą rolę przy artretyzmie, znanym spondylo-artnetyzm. Epidemiolodzy uważają, że obecnie można już mówić o epidemii zakażeń tą bakterią a w dodatku, znacząca ilość przypadków zarażenia wciąż nie jest zdiagnozowana.

Chlamydią Trachomatis to najczęstszy winowajca w przypadku stanów zapalnych narządów płciowych u kobiet, prowadzi również do niepłodności a także powikłań w ciąży. Chlamydią Trachomatis jest to gatunek chlamydii najważniejszy z epidemiologicznego i klinicznego punktu widzenia. Należy do bakterii przenoszonych drogą płciową, którą można zarazić się również w trakcie porodu lub poprzez bezpośredni kontakt z osoba zarażoną. Zarazić można się nią nie tylko poprzeż stosunek pochwowy, ale również przez stosunek analny ( prowadzi wtedy do zapalenia odbytu), seks oralny (wywołuje zapalenie jamy ustnej)czy też po prostu przez kontakt z narządami płciowymi zarażonej osoby. Bakterie przenikają do organizmu przez uszkodzoną skórę a także błony śluzowe. Można się nimi zarazić również podczas pobytu na basenie czy kąpielisku. Często zarażone są całe rodziny, szczególnie, gdy dochodzi do nawrotów choroby u przynajmniej jednej osoby, mimo prowadzonego leczenia.

Chlamydia trachomatis

Chlamydią Trachomatis to bakteria, która żyje wewnątrz komórek gospodarza, w tym przypadku człowieka. Zakażają jedynie jej formy zewnątrzkomórkowe, tzw. ciałka elementarne. W takiej postaci, nawet w niesprzyjających warunkach może przetrwać naprawdę długo, do momentu, aż trafi na właściwy cel (tj. cylindryczny lub nabłonkowe komórki ludzkie).

Zakażenie Chlamydią najczęściej następuje poprzez stosunek płciowy. Na zarażenie narażone są głównie młode kobiety, poniżej 25 roku życia, stanu wolnego, które często zmieniają partnerów, szczególnie, gdy nie wymagają od partnerów zakładania prezerwatywy. Stosunek bez zabezpieczeń związany jest z ryzykiem na poziomie 80-90 % zarażenia Chlamydią już w wyniku jednorazowego kontaktu. Zarazić można się również na basenie.

To, jak przebiega zarażenie, w głównym stopniu zależy od rodzaju bakterii z rodzaju Chlamydią Trachomatis. Serotyp L1, L2, L3 prowadzi do rozwoju ziarniniaka wenerycznego ( ziarnica weneryczna pachwin), zarażenie serotypem D-K jest przyczyną śluzowo-ropnego zapalenia szyjki macicy a także nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej.

W przypadku 2/3 zakażeń, rozwija się ono bezobjawowo i to jest najważniejszy problem. Niektóre źródła podają, że bezobjawowo przebiega od 10 do nawet 90 % zakażeń. Brak objawów sprawia, że nie jest podejmowane leczenie, co wiąże się z większym ryzykiem powikłań, a także nieświadomego zarażania innych, głównie kolejnych partnerów seksualnych.

Co odpowiada za rozwój Chlamydii?

Czynnikiem, który odpowiada za rozwój choroby jest bakteria z rodzaju Chlamydia. Bakteria przenoszona jest podczas stosunku płciowego bez zabezpieczeń a także podczas kontaktu z narządami płciowymi zakażonego partnera.

Choroba nie dając żadnych objawów sprawia, że dość często dochodzi do nieświadomych zakażeń kolejnych partnerów seksualnych. Chlamydią nie można się jednak zarazić podczas korzystania z tej samej toalety, basenu czy sauny.

Chlamydia może być przenoszona podczas porodu, z matki na noworodka. Zakażenie noworodka daje objawy już po około 2 tygodniach, poprzez rozwijanie się groźnych dla dzieci powikłań np. zapalenia płuc.

Jakie są objawy zakażenia chlamydią?

Objawy zakażenia Chlamydią trachomatis u kobiet

Zakażenie Chlamydią trachomatis u kobiet obejmuje zapalenie cewki moczowej, śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy oraz zapalenie odbytu.

Najczęściej zapaleniu towarzyszą objawy takie jak : zaczerwienienie oraz obrzęk u ujścia zewnętrzego cewki moczowej, a także parcie na mocz, ból oraz pieczenie w czasie jego oddawania. W przypadku zapalenia szyjki macicy w ujściu zewnętrznym szyjki macicy można zaobserwować śluzowo-ropną wydzielinę, zaczerwienienie a także obrzęk tarczy części pochwowej szyjki macicy, a także przesunięcie lub wydłużenie miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe.

Zakażenie Chlamydią trachomatis prowadzić może do powikłań. Drogą wstępującą , zakażenie może przenieść się na górne piętra układu płciowego prowadząc do stanu zapalnego błon śluzowych macicy, jajowodów oraz jajników. Może wystąpić również zapalenie otrzewnej a także tkanki łącznej okołowątrobowej (zespół Fitz-Hugh-Curtis). Zapalenie w obrębie miednicy mniejszej, może prowadzić do ograniczenia płodności a także do bólów miednicy.

Przebyte w młodości zakażenie Chlamydią trachomatis w przyszłości może wpływać niekorzystnie na przebieg ciąży. Można wtedy obserwować samoistne poronienia, ciąże ekotopowe, przedwczesne porody, przedwczesne pękanie pęcherza płodowego, ponadto większa jest śmiertelność okołoporodowa noworodków.

Objawy zakażenia Chlamydią trachomatis u mężczyzn

U mężczyzn zakażenie skupia się głównie wokoło zapalenia cewki moczowej, czasem może pojawić się również zapalenie odbytu, lecz to głównie dotyczy mężczyzn o orientacji homoseksualnej, a także zapalenie gardła po kontaktach urogenitalnych.

Objawy z reguły pojawiają się w 7 do 21 dni od zakażenia. Dolegliwości związane z zakażeniem to najczęściej : przejrzysty lub mlecznobiały, surowiczy lub śluzowaty wyciek z cewki moczowej. Dodatkowo towarzyszyć temu może gorączka, zaczerwienienie oraz nadmierne ocieplenie skóry w okolicach krocza, ból podczas oddawania moczu, ostre zapalenie najądrza. Jeżeli zapalenie obejmuje już gruczoł krokowy, pojawia się tępy ból w okolicach krocza, który promieniuje aż do pachwin, jąder a nawet pleców.

W 1 do 3% rozprzestrzeniające się zapalenie prowadzi do zapalenia najądrzy. Nieleczone zapalenie może prowadzić do zmian pozapalnych, które mogą ograniczać płodność. Chlamydią trachomatis może dodatkowo prowadzić do przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego a także zwężenia cewki moczowej.

Do powikłań zakażenia Chlamydią trachomatis, u obojga płci, zalicza się zapalenie błon śluzowych odbytu, zapalenie spojówek, gardła, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, zespołu Reitera czyli odczynowego zapalenia stawów, spojówek, cewki moczowej.

Objawy zakażenia Chlamydią trachomatis noworodków

Noworodki zarażane są chlamydią podczas porodu, gdy przechodzą przez zainfekowany bakterią, kanał rodny matki. Najczęściej bakterie zajmują okolice jamy nosowo-gardłowej, ma to wtedy przebieg bezobjawowy. U około 30-50% noworodków zarażenie daje takie objawy jak zapalenie spojówek a także jamy nosowo-gardłowej. Wtrętowe zapalenie spojówek widoczne jest już po urodzeniu. U niektórych dzieci zapalenie płuc może rozwinąć się w ciągu 3 miesięcy od chwili porodu, a jest ono wynikiem chlamydii, które zajmują jamę nosowo-gardłową.

Rozpoznanie chlamydii

Najbardziej powszechna metoda diagnostyczna, to pobieranie wymazu i hodowanie komórkowe.

W przypadku mężczyzn, wymaz pobiera się z cewki moczowej po całonocnym wstrzymaniu mikcji lub po 3-4 godzinach bez oddawania moczu. Stwierdza się chlamydię, gdy zaobserwuje się obecność więcej niż 4 leukocytów wielojądrzastych na 10 pól. Wcześniej jednak należy wykluczyć rzeżączkę i rzęsistkowicę.

U kobiet wymaz pobiera się z kanału szyjki macicy. Rozpoznanie dokonywane jest po stwierdzeniu obecności 10 lub więcej leukocytów wielojądrzastych na 5 pól ewentualnie 30 leukocytów na jednym polu. Tu również należy wcześniej wykluczyć rzeżączkę i rzęsistkowicę.

Wśród innych metod diagnostycznych wymienić trzeba : sondy genetyczne, testy immunoenzymatyczne i testy oparte na PCR.

Jakie leki są skuteczne w leczeniu zakażeń Chlamydią?

Chlamydię można stosunkowo prosto wyleczyć poprzez zastosowanie właściwego antybiotyku. Kuracje można przeprowadzić na dwa sposoby :

Leczenie Chlamydii penisa / pochwy
Do leczenia tej przypadłości zaleca się 5-cio dniową kurację z zastosowaniem leku Azithromycin 500 mg. W takim przypadku należy przyjąć dawkę 500 mg dnia pierwszego, a następnie dawkę zmniejsza się do 250 mg w ciągu następnych czterech dni.

Leczenie Chlamydii odbytu
Kuracja w przypadku chlamydii odbytu polega na przyjmowaniu przez okres jednego tygodnia doksycykliny w dawce 100 mg.

Leczenie Chlamydii penisa / pochwy oraz odbytu
Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo zarażenia obydwoma typami chlamydii należy przyjmować oba leki równocześnie, jako kompleksową kurację.

Uwaga: mimo pozornego ustąpienia objawów choroby, należy zawsze przyjąć pełną zalecaną dawkę leków.

Zakażenie bardzo łatwo przenosi się w czasie stosunku, z jednego partnera na drugiego, w dodatku często rozwija się bezobjawowo. Zaleca się w związku z tym leczenie jednoczesne obojga partnerów. To zmniejsza ryzyko nawrotu choroby, przetrwania zakażenia i jego rozpowszechniania.

Skutki i powikłania nieleczonej chlamydii

Chlamydie mogą prowadzić do objawów bólowych i zapalnych stawów, zmian w układzie nerwowym, spadku odporności, mogą wywoływać różne schorzenia, w tym astmę czy alergie. Rozprzestrzeniające się zapalenie może prowadzić do zapalenia okołowątrobowego, które objawia się bólami brzucha, często jest one mylnie łączone z zapaleniem pęcherzyka żółciowego oraz trzustki. Obecnie chlamydiozę rozpoznaje się często u kobiet przy okazji poszukiwania przyczyny bezpłodności lub gdy jest problem z donoszeniem ciąży. Zdolność zakażenia do przemieszczania się może wywoływać stany zapalne szyjki macicy, górnego odcinak wewnętrznych narządów płciowych. Częste stany zapalne i irygację pochwy po stosunku sprzyjają przenoszenia się zakażenia do górnych odcinków narządów rodnych. Stany zapalne mogą powodować zrosty, ropnie lub inne nieprawidłowości, które zwiększają ryzyko niepłodności, jak również ciąży poza macicznej jednocześnie zmniejszając szanse na zapłodnienie in vitro.

Szczególnie niebezpieczne zakażenie chlamydią jest u kobiet w ciąży, prowadzić może do powikłań ciążowych, przedwczesnego porodu, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego a także hypotrofi płodu. Chlamydioza u kobiety w ciąży jest groźna również dlatego, że w czasie porodu może ona zarazić dziecko. W 80% dochodzi bowiem do zarażenia dziecka w chwili, gdy przechodzi ono przez zainfekowane drogi rodne. Nawet poród poprzez cesarskie cięcie nie jest tu alternatywą, bowiem odnotowane są przypadki, zakażenia dziecka poprzez kontakt z wodami płodowymi. W przypadku zakażenia chlamydią u noworodków najczęściej występuje zapalenie gałki ocznej, spojówek, zapalenie płuc. Dzieci często rodzą się z niską wagą ciała. U kobiet zainfekowanych ponadto częściej występują powikłania poporodowe, takie jak zapalenie błon śluzowych macicy. Nieleczona chlamydioza może prowadzić również do rozwoju raka.

Jak zapobiegać chlamydii – profilaktyka

Obniżający się wiek, w którym rozpoczynane jest współżycie seksualne, sprawia, że najbardziej narażone są osoby młode, które nie mają w pełni wykształconego układu odpornościowego. Szczególnie duże ryzyko występuje w przypadku młodych osób, które prowadzą aktywne życie seksualne często zmieniające partnerów. Zakażeniu sprzyja niestosowanie prezerwatyw oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Najprostszą profilaktyką zakażenia chlamydią jest stosowanie zawsze prezerwatywy.

Chlamydia – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest zakażenie chlamydialne?
Jest to zakażenie przenoszone drogą płciową, a wywołuje je bakteria – Chlamydia trachomatis.

Jak można się zakazić chlamydią?

 • W czasie stosunku seksualnego – dopochwowego, oralnego, analnego – z osobą zarażoną
 • do zarażenia dochodzi najczęściej w przypadku młodych osób, które często zmieniają partnerów seksualnych i nie stosują zabezpieczeń w postaci prezerwatywy
 • Czasem następuje nawrót zakażenia, przebyte i wyleczone zakażenie nie zapobiega bowiem ponownemu zakażeniu

Jakie są objawy chlamydii?
U ponad 70% kobiet i 50% mężczyzn zakażenie przebiega bezobjawowo w przypadku zakażenia narządów moczowo-płciowych, zakażenie gardła i odbytnicy ogólnie nie daje objawów.

Najczęstsze objawy u kobiet to:

 • Zmiana barwy lub zapachu lub ilości wydzieliny z pochwy
 • Krwawienia między miesiączkami lub obfite miesiączki
 • Krwawienia po stosunku seksualnym
 • Pieczenie przy oddawaniu moczu
 • Bóle lub dyskomfort w dole brzucha

Najczęstsze objawy u mężczyzn to:

 • Pieczenie przy oddawaniu moczu
 • Wydzielina z cewki moczowej
 • Może wystąpić ból jąder

Jak można wyleczyć chlamydię?
Bardzo ważne, by leczenie zostało rozpoczęte jak najszybciej się da. Nieleczone zakażenie prowadzić może do licznych powikłań i problemów zdrowotnych. Chlamydioze leczy się doustnymi antybiotykami, zazwyczaj azytromycyną lub doksycykliną.

Czy można mieć stosunki seksualne przy zakażeniu Chlamydią trachomatis?
Do czasu zakończenia leczenia Twojego lub partnera należy unikać kontaktów seksualnych, nawet z prezerwatywą.

Jakie są możliwe powikłania zakażenia chlamydialnego?
Chlamydie mogą prowadzić do bóli i stanów zapalnych stawów, zmian w układzie nerwowym, spadku odporności, do schorzeń naczyń a także do astmy lub alergii. Dodatkowo, rozprzestrzeniające się zakażenie, może prowadzić do zapalenia okołowątrobowego, które objawia się bólem brzucha często kojarzonym z zapaleniem trzustki lub pęcherzyka żółciowego.

 • zapalenie cewki moczowej
 • zapalenie najądrzy i zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn
 • nadżerki szyjki macicy u kobiet
 • cysty
 • zapalenia gruczołów Bartholina
 • zapalenia jajowodów (przydatków)
 • wtórną bezpłodności
 • zapalenia okołowątrobowe

Przewlekła infekcja bakterią Chlamydia trachomatis może objawiać się:

 • zapaleniem stawów
 • zapaleniem gardzieli
 • zespół Reitera
 • zmianami w układzie nerwowym
 • spadkiem odporności
 • astmą

Czy można zakazić chlamydią dziecko podczas porodu?
Dziecko podczas porodu może zarazić się od matki zarażonej chlamydiowym zapaleniem szyjki macicy, objawiać się to może:

 • zapaleniem gałki ocznej oraz zapaleniem spojówek
 • zapaleniem płuc

Czy muszę powiedzieć o zakażeniu partnerowi/partnerce?
Jeżeli jesteś zakażony musisz bezwzględnie uprzedzić o tym partnera/partnerkę , lub partnerów z ostatnich dwóch miesięcy. Zapobiegnie to ponownemu zakażeniu a także rozwojowi powikłań u partnera/partnerki.

Czy można kupić lek na chlamydię w Internecie?

Można kupić antybiotyki przez internet po konsultacji online z lekarzem specjalistą, który w razie potrzeby wystawi receptę na odpowiedni antybiotyk. Recepta realizowana jest w aptece internetowej i trafia do kupującego w 24 max 48 godzin od chwili złożenia zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.