Choroby weneryczne

Wiele z chorób wenerycznych można wyleczyć poprzez zastosowanie odpowiednich antybiotyków. Obecnie wiele z nich możesz nabyć poprzez stronę internetową.

Mimo tego, że jest coraz większa świadomość wśród społeczeństwa oraz prowadzone są liczne kampanie ostrzegające przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, liczba zachorowań na bakteryjne i wirusowe choroby sfer intymnych, jest wciąż alarmująco wysoka. W całej Europie rok rocznie odnotowuje się prawie 17 milionów nowych zachorowań. Te dane świadczą o tym, że wciąż wiele osób ryzykuje, decydując się na przypadkowe stosunki seksualne bez zabezpieczeń.

W Polsce sytuacja nie wygląda wcale lepiej. Liczba odnotowanych zachorowań spada, jednak nie są to dane uspokajające, ponieważ równocześnie zmalała liczba wykonywanych badań serologicznych, które takie choroby diagnozują. Badań tych wykonuje się u nas aż o 98% mniej niż 10 lat temu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy stosunek bez zabezpieczeń, może nieść za sobą ryzyko chorób wenerycznych. Wiedza na temat samych chorób oraz konsekwencji ich nieleczenia, w naszym kraju jest przeraźliwie niska. Wiele osób wręcz sądzi, że choroby weneryczne to tylko straszak, który ma skłonić do monogamii. Tym czasem wielu chorób wenerycznych nie można wyleczyć, pozostałe leczy się trudno.

Choroby weneryczne dzieli się na trzy podstawowe grupy :

1. Wirusowe choroby przenoszone drogą płciową

 • AIDS
 • opryszczka genitaliów
 • opryszczka wargowa
 • WZW (HBV, HCV)
 • kłykciny kończyste
 • HTLV 1 i 2
 • HPV

2. Bakteryjne choroby przenoszone drogą płciową

 • kiła
 • rzeżączka
 • chlamydiozy
 • wrzód weneryczny
 • czerwonka bakteryjna
 • ziarniniak pachwinowy

3. Pasożytnicze choroby przenoszone drogą płciową

 • rzęsistkowica
 • świerzb
 • wszawica łonowa
 • ameboza

Wśród bakteryjnych chorób wenerycznych najczęściej występuje kiła i rzeżączka. W Polsce, w 2010 roku odnotowano 817 zachorowań na kiłę i 274 na rzeżączkę. Tu jednak jeszcze raz należy podkreślić, że w Polsce bardzo rzadko wykonywane są badania serologiczne, co może wskazywać na to, że podawane wyniki są bardzo zaniżone.

Wśród wirusowych chorób wenerycznych, najczęściej odnotowywane są przypadki kłykcin kończystych (602 zachorowania) i opryszczki (139 zachorowań). Większość przypadków rozpoznawana jest przypadkowo, przy diagnostyce innych chorób.

Na nasze szczęście, większość chorób wenerycznych można wyleczyć poprzez stosowanie antybiotyków. Choroby weneryczne nieuleczalne poddaje się leczeniu objawowemu, łagodząc tylko wykwity chorobowe.

Za pośrednictwem strony internetowej, po wypełnieniu formularza konsultacji, który jest podstawą do wystawienia recepty, można nabyć odpowiednie leki leczące większość chorób wenerycznych.

Uwaga
Gdy zdiagnozowana zostanie choroba weneryczna, należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych do czasu jej wyleczenia, by nie zarazić partnera.

Chlamydia
Choroby weneryczne, które wywołuje bakteria z rodzaju Chlamydia to głównie Chlamydia trachomatis, należąca do najczęściej diagnozowanych chorób wenerycznych. Diagnozuje się ją najczęściej u kobiet i mężczyzn między 16 a 25 rokiem życia. Powodować może ona zmiany układu moczowo-płciowego, poronienia, stany zapalne. Bakterie też przedostają się do organizmu przez uszkodzona skórę. Można się nimi zarazić nie tylko podczas stosunku ale również podczas kąpieli w basenie, na kąpielisku. Choroba ta jest uleczalna dzięki zastosowaniu odpowiedniego antybiotyku.

Rzeżączka
Mimo powszechnemu dostępowi do informacji czy też wysokiej świadomości ryzyka, wciąż bardzo często diagnozuje się rzeżączkę. W Polsce, w 2010 roku zdiagnozowano jej aż 274 przypadki a i tak, te dane są prawdopodobnie mocno zaniżone. Najczęściej choroba diagnozowana jest u mężczyzn między 20 a 24 rokiem życia, a u kobiet między 16 a 19 rokiem życia. Bardzo często choroba rozwija się bezobjawowo. To sprawia, że choroba może rozwijać się latami, prowadząc tym samym do groźnych powikłań zdrowotnych. U mężczyzn często prowadzi do zapalenia najądrzy, zaś u kobiet może prowadzić do ciąży pozamacicznej. Na szczęście rzeżączka daje się leczyć specjalnymi antybiotykami.

Kłykciny kończyste
Kłykciny kończyste najczęściej dają objawy w postaci nieestetycznych wykwitów w okolicach narządów płciowych lub odbytu. Choroba ta jest bardzo zakaźna, wywoływana przez wirus HPV i jak na razie, nie daje się skutecznie leczyć. Ogniska chorobowe można leczyć jedynie objawowo.

Opryszczka narządów płciowych
Opryszczkę wywołuje wirus HSV. Choroba objawia się pod postacią czerwonych pęcherzy w okolicach narządów płciowych. Wirusa nie udaje się usunąć z organizmu, można go jedynie leczyć objawowo, przez łagodzenie widocznych zmian skórnych.

Bakteryjne zapalenie pochwy
Jest to choroba, która atakuje jedynie kobiety. Bakteryjne zapalenie pochwy można jednak stosunkowo łatwo leczyć dzięki odpowiednim lekom.

Zapalenie cewki moczowej
Jest to zakażenie, które w równym stopniu dotyka i mężczyzn i kobiety. Schorzenie atakuje cewkę moczową i narządy rodne. W 2010 roku w Polsce zdiagnozowano aż 778 przypadków zakażenia, wywołanego przez Chlamydię. Zapalenie leczy się przez podanie odpowiedniego antybiotyku.

Mycoplasma genitalium
To trudna do zdiagnozowania bakteryjna choroba przenoszona droga płciową. Dopiero niedawno odkryto bakterię, która ją wywołuje. Infekcja przebiega najczęściej bezobjawowo. Nieleczona prowadzić może u mężczyzn do zapalenia gruczołu krokowego, u kobiet do zapalenia szyjki macicy, a co ważniejsze, może prowadzić do bezpłodności u obojga płci. Wykryta choroba jest łatwa do wyleczenia.

Rzęsistkowica
Chorobę wywołuje pierwotniak z grupy wiciowców, który nazywany jest rzęsistkiem pochwowym. Choroba dotyka głównie choroby, zdecydowanie rzadziej jest wykrywana u mężczyzn. Nieleczona prowadzić może do trwałego uszkodzenia tkanek a także poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Ureaplasma urealyticum
Jest to jednak z najczęściej występujących chorób wenerycznych. Przenosi się jednak nie tylko droga płciową ale również przez ślinę, krew, a nawet drogą kropelkową. Rozwija się bezobjawowo. Nieleczona prowadzi do bezpłodności. Leczy się ją antybiotykami.

One comment

 • Niestety, ale właśnie chlamydia jest najczęściej występującą chorobą weneryczną. Nawet o tym nie wiedziałam dopóki sama się nie zaraziłam. Zwlekałam niestety z diagnozą bo się wstydziłam, w sumie niepotrzebnie. Ale jednak test wykonałam anonimowo na zdrowegeny.pl. Wyniki miałam już po kilku dniach, a z diagnozą i tak musiałam wybrać się do lekarza po antybiotyk. Dopiero ostatnio całkowicie się wyleczyłam, trochę żałuję że nie zdecydowałam się na te badanie wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.