Ventolin

ventolin opakowanieVentolin to skuteczny wziewny lek, który eliminuje niebezpieczne ataki astmy oraz stany spastyczne. Już w kilka minut przywraca funkcję swobodnego oddychania.

Lek skutecznie niweluje stany skurczowe oskrzeli, które nie poddają się zwykłemu leczeniu. Ventolin jest również stosowany jako lek opóźniający poród w przypadku przedwczesnego porodu.

  • Substancja czynna – salbutamol (siarczan salbutamolu)
  • Stężenie 1 lub 2 mg/ml w zależności od nasilenia ataku astmy
  • Błyskawicznie rozkurcza oskrzele
  • Niezbędny dla każdego astmatyka

Jakie są korzyści ze stosowania leku Ventolin?

Ventolin to jeden z najpopularniejszych leków stosowanych w leczeniu astmy. Składnik czynny aerozolu – salbutamol podany wziewnie w trakcie ataku astmatycznego spowodowanego skurczem mięśni gładkich oskrzeli oddziałuje na receptory adrenergiczne i rozkurcza oskrzela, zwiększając objętość płuc i oskrzeli. Dzięki temu chory odczuwa wyraźną ulgę i może swobodnie oddychać, uczucie duszności znika.
Lek ten jest również stosowany w zatrzymaniu opóźnienia akcji wczesnego porodu i zmniejszenia ryzyka dla dziecka.

Jak działa Ventolin?

Składnikiem aktywnym aerozolu jest siarczan salbutamolu. Jest to związek chemiczny klasyfikowany do grupy sympatykomimetyków. Działanie substancji z tej grupy związków polega na pobudzaniu receptorów adrenergicznych zlokalizowanych w różnych punktach organizmu. W przypadku zastosowania wziewnej formy salbutamolu pobudzeniu ulegają receptory beta-adrenergiczne, która znajdują się w mięśniach gładkich oskrzeli. Pobudzenie tych receptorów powoduje gwałtowany rozkurcz mięśni i ustąpienie ataku astmatycznego. Możliwe jest swobodne oddychania, przepływ powietrza do płuc. Chory odczuwa ulgę, a atak i duszności ustępują.

Jakie są wskazania do stosowania leku?

Ventolin to lek stosowany podczas ostrych napadów astmy. Przynosi natychmiastową ulgę, ponieważ rozkurcza oskrzela i likwiduje uczucie duszności. Składnik aktywny – salbutamol podawany przez iniekcje lub w tabletkach chroni przed porodem przedwczesnym. Jeżeli pacjent cierpi na takie schorzenia jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy, niewydolność lub arytmia serca to stosowanie Ventolinu jest możliwe, ale należy zachować dodatkową ostrożność.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania Ventolinu?

ventolinProdukt leczniczy nie może być pod żadnym pozorem stosowany u pacjentów, u których zdiagnozowano nadwrażliwość na salbutamol lub inny składnik leku. Jeżeli podczas zażywania leku pojawią się reakcje alergiczne: świąd, opuchlizna, wysypka należy natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną. Salbutamol prawdopodobnie przenika do mleka matki, dlatego nie należy go stosować u kobiet karmiących piersią. Ventolin nie powinien być również stosowany przez kobiety ciężarne bez wyraźnego zalecenia lekarza prowadzącego.

Kategorycznie zabrania się podawać Ventolin w przypadku poronienia zagrażającego. Ne należy łączyć Ventolinu z lekami blokującymi receptory beta-adrenergiczne, z lekami moczopędnymi, z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami monoaminooksydazy oraz preparatami leczącymi nadczynność tarczycy czy zaburzenia rytmu serca.

Jak dawkuje się Ventolin?

Lek ten należy przyjmować wziewnie, rozpylając płyn ze specjalnego nebulizatora. Wielkość dawki jest zazwyczaj ustalana przez lekarza i zależy od stopnia nasilenia astmy. W przypadku umiarkowanego nasilenia ataku rekomendowane jest jednorazowe przyjęcie dawki 2,5 mg salbutamolu. Podczas ostrych ataków można zwiększyć zalecaną dawkę do 5 mg i przyjmować lek aż cztery razy na dobę. Nie należy podawać Ventolinu dzieciom i młodzieży poniżej 18-go roku życia.
Podczas aplikacji dawki należy wyjąć jedną ampułkę z blistra i oddzielić ją od pozostałych. Ampułkę otwiera się poprzez obrót wokół własnej osi. Tak przygotowaną ampułkę można użyć w nebulizatorze. Inhalacja zajmuje zazwyczaj około 10 minut. Niewykorzystany płyn w ampułce nie nadaje się do ponownego wykorzystania.

Jakie są skutki uboczne stosowania Ventolinu?

ventolin inhalatorKażdy preparat farmaceutyczny może wywołać szereg działań niepożądanych, jednak występują one zazwyczaj u nielicznej grupy pacjentów. W większości przypadków i tak korzyści oczekiwane z zażycia leku przewyższają szkody, jakie może pacjent odczuć w wyniku działań niepożądanych. Do częstych skutków ubocznych zaliczono: drżenie mięśni, kołatanie serce, tachykardia, bóle głowy. Rzadko za to pojawiają się: reakcje alergiczne obejmujące obrzęki naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny, spadek ciśnienia oraz skurcz oskrzeli. Jeżeli pojawią się objawy uczulenia należy bezzwłocznie wezwać pomoc medyczną. Ponieważ jest to lek stosowany wziewne może wywoływać niewielkie podrażnienie dróg oddechowych, co objawia się: kaszlem, zapaleniem gardła, uczuciem przesuszenia jamy ustnej. U nielicznych pacjentów, lek powoduje również nadpobudliwość, kwasicę mleczanową czy rozszerzenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie stężenia potasu we krwi.

Czy Ventolin można nabyć drogą internetową?

Większość leków na astmę można nabyć tylko będąc w posiadaniu recepty. Istnieje jednak możliwość zakupienia Ventolinu przez Internet. Nasza klinika internetowa umożliwia odbycie konsultacji medycznej w trybie online. Co więcej koszt takiej konsultacji został już wliczony w cenę leku. Podczas składania zamówienia wystarczy wypełnić krótki formularz zdrowotny, który dostarczy naszemu specjaliście podstawowych informacji o stanie zdrowia chorego. Jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań zdrowotnych do stosowania leku to zostanie wypisana recepta, która będzie automatycznie zrealizowana we współpracującej z nami aptece. Wszystkie leki zakupione na naszej stronie są wysyłane w dobrze zabezpieczonych paczkach i docierają pod wskazany adres w ciągu 1-2 dni od złożenia zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.