Seretide

seretide opakowanieAerozol Seretide to sprawdzony lek na astmę oskrzelową, który nie tylko zwalcza ataki choroby, ale również przeciwdziała ich nawrotom.

Zawarte w aerozolu aż dwa kortykosteroidy szybo rozszerzają oskrzela i udrażniają drogi oddechowe.

 • Dwa typy inhalatora: Accuhaler oraz Dysk
 • Bogaty wybór dawek od 0,05 do 0,5 mg salmaterolu
 • Stosowany codziennie działa profilaktycznie i eliminuje ataki duszności
 • W przypadku zwężenia oskrzeli działa szybko i pewnie, umożliwiając swobodne oddychanie

Jakie są korzyści ze stosowania leku Seretide?

Inhalator Seretide to lek, który pomaga zapobiegać dusznościom oraz stanom spastycznych, które pojawiają się w drogach oddechowych na skutek ataków astmatycznych. Stosowany codziennie eliminuje pojawianie się nagłych napadów astmatycznych już przy jednej inhalacji dziennie. Stosowany może być również w czasie ataku jako doraźny lek. Podany podczas ataku spastycznego skutecznie i szybko rozszerza oskrzela i udrażnia drogi oddechowe, przywraca komfort swobodnego oddychania.

Jak działa Seretide?

Seretide jest skutecznym lekiem zapobiegającym atakom astmatycznych, jednak w mniejszym stopniu działa on doraźnie. Dlatego jeżeli pojawi się ostry skurcz oskrzeli konieczne często jest zastosowanie dodatkowego leku doraźnego zawierającego np. salbutamol. W leku Seretide zawarte są dwa składniki aktywne. Salmaterol to związek o działaniu rozkurczającym, który pozwala rozszerzyć obkurczone na skutek ataku oskrzela. Z kolei druga substancja: flutykazon działa przeciwzapalnie, zapobiegając pojawianiu się stanów zapalnych i zbieraniu śluzu w oskrzelach i płucach.

Dla kogo jest wskazany inhalator Seretide?

Aerozol Seretide zawiera dwie substancje aktywne: salmeterol oraz flutykazon propionianu. Związki te wpływają na rozszerzenie oskrzeli oraz pomagają utrzymać drożność dróg oddechowych. Propionian flutykazonu dodatkowo łagodzi podrażnienia płuc. Ze względu na swoje działanie Seretide jest zalecany pacjentom, którzy doznają zaburzeń w oddychaniu na skutek: astmy, zapalenia płuc oraz w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Seretide?

seretide inhalatorLek zwalczający objawy astmy – Seretide nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów. Chorzy, u których stwierdzono uczulenie na propionian flutykazonu oraz salmeterol pod żadnym pozorem nie powinny wykonywać inhalacji lekiem Seretide. W niektórych przypadkach konieczne jest zachowanie dodatkowych środków ostrożności.

Jeżeli pacjent cierpi na niżej wymienione schorzenia lekarz powinien nadzorować ściśle cały przebieg leczenia:

 • Gruźlica, nawet ta już przeleczona
 • Cukrzyca (wziewna dawka leku może gwałtownie zwiększać poziom glukozy we krwi)
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Arytmia serca
 • Choroby serca
 • Niskie stężenie potasu we krwi

Podczas konsultacji medycznej należy podać lekarzowi wykaz wszystkich aktualnie stosowanych leków, również tych bez recepty. Nie wskazane jest łączenie preparatu Seretide z lekami z grupy beta-adrenolityków (np. atenolol, sotalol), lekami przeciwwirusowymi oraz przeciwgrzybicznymi (rytonawir, ketokonazol) oraz z kortykosteroidami.

Lek Seretide nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych oraz tych karmiących piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jak należy dawkować Seretide?

seretidePreparat wziewny Seretide należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać wyznaczonej dawki. Na początku kuracji w większości przypadków zaleca się codzienne stosowanie aerozolu. Rekomendowane dawkowanie zarówno w astmie oskrzelowej jak i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc jest identyczne i wygląda następująco:

 • Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: Jedna inhalacja dwa razy na dobę
 • Dzieci w wieku od 4-12 lat: Jedna inhalacja dwa razy na dobę

Jeżeli przy dawkowaniu dwa razy na dobę okaże się, że ataki astmy zostały opanowane możliwe jest zmniejszenie dawki do jednej inhalacji na dobę. Jednak, gdy ataki występowały najczęściej nocą podanie leku należy wykonać wieczorem, z kolei, gdy ataki astmy następowały w dzień to dawkę leku należy przyjąć rano. W razie pytań najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

W zależności od rodzaju inhalatora lek stosujemy w różny sposób:

 • Evohaler: zdjąć nakładkę zabezpieczająca, umieścić ustnik w jamie ustnie i nacisnąć ruchomą część pojemnika
 • Dysk: inhalator występuje w postaci dysku, którym trzeba manualnie dawkować lek

Nie są znane przypadki przedawkowania leku Seretide, jednak w przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości salmeterolu mogą pojawić się: ból głowy, drżenie mięśni oraz zaburzenia pracy serca. Czasami może pojawić się hipokaliemia oznaczająca zmniejszenie ilości potasu we krwi. W takich przypadkach najczęściej podaje się choremu preparaty zawierające potas. Z kolei przyjęcie większej dawki propionianu flutykazony może wywołać chwilowe zahamowanie czynności kory nadnerczy. Sytuacja ta nie wymaga, jednak podejmowania leczenia, ponieważ czynności kory nadnerczy sama powraca do normy w ciągu kilku dni.

Czy po zastosowaniu Seretide występują działania niepożądane?

Każdy lek może u pewnej grupy pacjentów wywoływać działania niepożądane, jednak ich przebieg jest łagodny. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych można zmniejszyć dawkę Seretide.

Najbardziej groźna jest reakcja alergiczna, która objawia się dusznościami oraz obrzękiem gardła czy języka. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Mogą również pojawić się takie działania niepożądane jak:

 • Bardzo często: bóle głowy, przeziębienie
 • Często: bóle mięsni i stawów, pleśniawki w ustach (aby uniknąć bolesnych, białych wykwitów w jamie ustnej należy po zażyciu leku przepłukać usta wodą), zapalenie zatok, obniżenie stężenia potasu we krwi, arytmia serca, zapalenie płuc i/lub oskrzeli
 • Rzadko: przyspieszone bicie serca, skurcze mięśni, podrażnienie gardła, kołatanie serca
 • Bardzo rzadko: hiperglikemia (podwyższenie poziomu cukru we krwi), nadpobudliwość, zaburzenia procesu wytwarzania hormonów steroidowych, co może prowadzić do: zwiększenia masy ciała, spowolnienia wzrostu, zaćmy, jaskry, spadku masy kostnej

Czy mogę kupić Seretide przez Internet?

Pamiętaj, że wszystkie leki stosowane w leczeniu ataków astmy należy zażywać pod czujną obserwacją lekarza. Jeżeli jednak wizyta u lekarza jest niemożliwa to istnieje możliwość zakupu najpopularniejszych aerozoli na astmę drogą internetową, m.in. na stronie internetowej naszej kliniki internetowej. Ponieważ są to produkty farmaceutyczne wydawane na receptę, dlatego konieczna będzie konsultacja medyczna. Jest ona w pełni darmowa i polega na uzupełnieniu specjalnego kwestionariusza, który dostarczy naszemu lekarzowi informacji o stanie zdrowia chorego oraz o nasileniu ataków astmatycznych.

Pozwoli to na dobranie najefektywniejszego w danym przypadku inhalatora. Po wypisaniu recepty zostanie ona automatycznie zrealizowana we współpracującej z nami aptece w Londynie. Wysyłka towaru jest wliczona w cenę produktu i obejmuje ekspresową przesyłkę kurierską. Paczki z zakupionymi lekami docierają w ciągu 24-48 godzin od finalizacji zakończenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.