Pulmicort

pulmicort opakowaniePulmicort to lek wziewny przeciw atakom astmy, który należy stosować codziennie. Prewencyjne zażywania eliminuje stresujące ataki duszności obejmujące kaszel, świszczący oddech oraz trudności w oddychaniu.

Składnik aktywny aerozolu Pulmicort szybko łagodzi stany zapalne w drogach oddechowych, które odpowiadają za atak astmy.

 • Składnik czynny – budezonid
 • Zmniejszenie do minimum ryzyka ataków spastycznych
 • Kilka dawek do wybory 0,1; 0,2 oraz 0,4 mg
 • Łagodzi infekcje zapalne płuc i oskrzeli

Jakie są korzyści ze stosowania leku Pulmicort?

Prewencyjne zastosowanie inhalatora Pulmicort pomaga zapanować nad atakami astmy i towarzyszącym im dusznościom, do których dochodzi w wyniku zmniejszenia objętości pęcherzyków płucnych. Składnik czynny leku budezonid działa przeciwzapalnie na oskrzeliki płucne, co znacząco zmniejsza częstotliwość pojawiających się ataków duszności, a wielu przypadkach pozwala nawet na pełną eliminację objawów choroby. Glikortykosteroid działa rozkurczająco na oskrzela, a także zmniejsza pojawiające się obrzęki dróg oddechowych: gardła, oskrzeli i płuc. Nawet, gdy napady astmy nie będą się już pojawiać zawsze należy mieć przy sobie inhalator doraźny, ponieważ Pulmicort nie hamuje duszności, które już się pojawiły.

Jak działa Pulmicort?

Płyn inhalatora zawiera w składzie budezonid, który należy to syntetycznych glikortykosteroidów. Związki te charakteryzują się silnym działaniem przeciwzapalnym, a także przeciwalergicznym. Budezonid zmniejsza stężenie leukocytów, limfocytów i moncoytów oraz ich przyleganie do nabłonka. Zatrzymuje również proces rozpadu lizosomów i hamuje tworzenia się cytokinin. Prowadzi to do inhibicji mediatorów zapalenia. Substancja czynna Pulmicortu zmniejsza również obrzęk i skurcz oskrzeli, do którego dochodzi w odpowiedzi na podwyższony poziom histaminy.

Dla kogo wskazane jest stosowanie inhalatora Pulmicort?

Lek w aerozolu Pulmicort jest przeznaczony do stosowania przez wszystkich chorych na astmę oskrzelową oraz przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc. Stosowanie regularnie leku pozwala zapanować nad atakami astmy.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania leku?

pulmicortNie każdy chory na astmy może stosować inhalator Pulmicort. Zażywanie leku jest bezwzględnie zakazane, jeżeli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na budezonid. Przyjęcie dawki leku może wywołać niebezpieczną dla zdrowia i życia reakcję alergiczną. Jeżeli chory stosujący Pulmicort odczuje duszność w klatce piersiowej lub pojawi się obrzęk gardła, warg lub języka należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Nie wolno stosować Pulmicortu, jeżeli pacjent cierpi na zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze układu pokarmowego. Lek nie nadaje się to łagodzenia stanów spastycznych, ponieważ jest to tylko lek prewencyjny. Podczas kuracji lekiem zawierających budezonid należy ściśle unikać przyjmowania leków zawierających ketokonazol oraz należy wyeliminować z diety sok grejpfrutowy.

Wyróżniono również przypadki, w których możliwe jest stosowanie leku, ale podczas lekoterapii należy zachować szczególną ostrożność: gruźlica, nadciśnienie tętnicze, stany depresyjne, jaskra, zaćma, osteoporoza lub inne choroby kości, choroba wrzodowa, arytmia serca, niewydolność serca.

Jak należy używać inhalatora Pulmicort?

Zarówno wielkość dawki jak i częstotliwość ustala lekarz. Dawkowanie leku Pulmicort jest indywidualne i zależy od stopnia nasilenia choroby oraz przypadłości. Najczęściej stosowanie dawkowanie podano poniżej:

Schorzenie: Astma oskrzelowa

Dorośli:

 • Dawka na dobę to od 200 do 800 mikrogramów, które mogą być podzielone 2,3 lub 4 inhalacje.
 • Maksymalna jednorazowa dawka to 400 mikrogramów, natomiast w ciągu 24 godzin nie należy przyjmować więcej niż 1600 mikrogramów

Dzieci powyżej 6 lat:

 • Od 100 do 800 mikrogramów podawane w 2 lub 4 dawkach
 • Po ustaleniu dawki początkowej i kilkutygodniowym okresie obserwacji zaleca się zastosować najmniejszą skuteczną dawkę podtrzymującą.
 • Pełny efekt działania leku jest obserwowalny po kilku tygodniach i nie należy wcześniej przerywać stosowania leku nawet jeśli chory odczuje poprawę.

Pulmicort nie nadaje się do doraźnego leczenia ataków astmu. W tym celu należy zastosować inny inhalator.

Schorzenie: Obturacyjna choroba płuc
Dzieci i młodzież: 400 mikrogramów podawane w 2 inhalacjach na dobę.
Jeżeli pacjent stwierdzi, że działanie leku jest za słabe należy skontaktować się z lekarzem.
Aplikacji leku dokonuje się w sposób wziewny. Przed użyciem należy zdjąć zatyczkę zabezpieczającą inhalator. Pojemnik aerozolu trzeba trzymać pionowo, a ustnik umieścić w ustach, pomiędzy zębami. Aby załadować dawkę leku należy przekręcić pokrętłem w prawo do opory. Wykonać jednoczesny wdech i nacisnąć inhalator. Przytrzymać powietrze w płucach przez około 10 sekund, w tym czasie wyciągnąć ustnik z ust. Następnie można wykonać spokojny wydech. Podczas używania Pulmicortu należy pamiętać, że nie wolno wykonywać wydechu, trzymając ustnik inhalatora w ustach. Aby zapobiec pojawienie się pleśniawek to zalecane jest przepłukanie jamy ustnej wodą.

Czy lek Pulmicort wywołuje skutki uboczne?

Większość leków może wywoływać działania niepożądane, jednak nie pojawiają się one u wszystkich pacjentów. Statystyki wykazują, że efektów ubocznych po stosowaniu Pulmicortu można spodziewać się tylko u 10% stosujących lek.

Częste skutki uboczne:

 • kandydoza jamy ustnej (pleśniawki)
 • kaszel
 • chrypa
 • podrażnienie gardła

Rzadkie działania niepożądane:

 • pokrzywka skórna
 • zaczerwienienie skóry
 • skłonność do pojawiania się siniaków
 • skurcz oskrzeli
 • niepokój
 • depresja
 • nadpobudliwość
 • bezsenność

Bardzo rzadko:

 • zaburzenie pracy nadnerczy

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienie się drożdżycy jamy ustnej należy stosować leki przeciwgrzybiczne lub po każdej aplikacji leku wypłukać jamę ustną sporą ilością wody.

Czy można kupić Pulmicort w Internecie (bez recepty)?

Inhalator Pulmicort stosowany w prewencyjnym leczeniu astmy jest farmaceutykiem wydawanym na receptę, dlatego aby rozpocząć terapię należy skontaktować się z lekarzem, który ustali stopień zaawansowania astmy oraz dobierze optymalne leczenie. Jeżeli chory jest w sytuacji, kiedy nie może odbyć wizyty u lekarza to z pomocą przychodzi serwis naszej kliniki internetowej. Oferujemy alternatywną konsultację z lekarzem w trybie online. Podczas składania zamówienia należy wypełnić kwestionariusz zawierający podstawowe pytania medyczne dotyczące choroby. Dzięki temu nasz lekarz będzie mógł ustalić rodzaj leczenia, dawkowanie, a także upewni się, że dany lek będzie bezpieczny w stosowaniu dla pacjenta. Po wydaniu recepty na Pulmicort lub inny bardziej wskazany inhalator zostanie ona przekazana do apteki, która wyda lek. Farmaceutyki są wysyłane w dobrze zabezpieczonych paczkach. Kupujący nie musi wpłacać dodatkowych pieniędzy, ponieważ koszt dostawy został już wliczony w cenę produktu. Wysyłka obejmuje ekspresowe dostarczenie przesyłki przez kuriera, które następuje ok. 24-48 godzin po finalizacji zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.