Flixotide

flixotideFlixotide to aerozol inhalacyjny, który stosowany regularnie zapobiega atakom astmy. Zmniejsza obrzęki pojawiające się w płucach, a także stany zapalne i wszelkie podrażnienia dróg oddechowych.

Flixotide należy aplikować wziewnie z wykorzystaniem aerozolu (Avohaler) lub proszku (Accuhaler).

 • Dawka inhalacyjna od 50 do 250 mikrogramów
 • Dwa warianty inhalatora: Evohaler oraz Accuhaler (Dysk)
 • Redukuje liczbę stanów spastycznych
 • Łagodzi stany zapalne, zwiększa objętość oskrzeli

Jakie są korzyści ze stosowania Flixotide?

Fluxotide to inhalator, który może być stosowany przez chorych na przewlekły rodzaj astmy. Aplikacja leku jest możliwa aż w dwóch wariantach: z wykorzystaniem proszku lub aerozolu. Regularne stosowanie leku zapewnia skuteczną ochronę przed pojawieniem się stanów spastycznych. Składnik aktywny leku eliminuje podrażnienia i stany zapalne w obrębie dolnych dróg oddechowych.

Jak działa lek Flixotide?

Głównym składnikiem aerozolu czy proszku Flixotide jest propionian flutykazonu. Jest to związek chemiczny z grupy kortykosteroidów. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne, dzięki czemu zmniejsza częstotliwość ataków astmy. Aby lek zadziałał w odpowiedni sposób powinien być przyjmowany co najmniej tydzień, ponieważ zarówno propionian flutykazonu jak i inne steroidy nie działają natychmiast.

Jakie są wskazania do stosowania leku Flixotide?

Preparat leczniczy Flixotide jest wskazany do prewencyjnej terapii astmy oskrzelowej i może być stosowany aż w trzech stadiach nasilenia choroby:
Astma łagodna: zapobieganie objawom choroby polegające na codziennym przyjmowaniu leków rozszerzających oskrzela
Astma umiarkowana: choroba ulega intensyfikacji, pomimo stosowania leków doraźnych
Astma ciężka: pacjenci cierpią na przewlekłą odmianę choroby, w ich przypadku konieczne jest stosowanie steroidów doustnych, aby opanować napady astmy

Jakie są przeciwwskazania do stosowania inhalatora Flixotide?

Lek Flixotide nie jest wskazany dla osób uczulonych na propionian flutykazonu lub inny składnik aerozolu. Przyjęcie leku może wywołać ostrą reakcję alergiczną, która objawia się atakiem duszności, obrzękiem gardła oraz opuchlizną języka. Jej pojawienie się może być niebezpieczne dla zdrowia i należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Inhalator Flixotide nie nadaje się do łagodzenia ataków astmatycznych. Jeśli pojawi się napad należy zastosować doraźny lek. Długotrwałe stosowanie leków zawierających steroidy może wpłynąć na chwilowe zaburzenie czynności kory nadnerczy.

Szczególnie zagrożone są dzieci, u których może pojawić się zahamowanie wzrostu. W rzadkich przypadkach może pojawić się ostro atak nadnerczowy. Jego objawy to: bóle głowy, nudności, wymioty. Do przełomu nadnerczy zachodzi w sytuacji urazy lub zabiegu chirurgicznego.

Jak należy dawkować lek Flixotide?

flixotide opakowanieAerozol Flixotide jest przeznaczony tylko do stosowania wziewnego. Jeżeli pacjent ma problem z prawidłowym zaaplikowaniem leku to w celu podania odpowiedniej dawki zalece się stosowanie komory inhalacyjnej. Pierwsze efekty działania leku mogą pojawić się, dopiero po 4-7 dniach. Jeżeli pacjent poczuje się lepiej to pod żadnym pozorem nie wolno przerywać kuracji leczniczej.

Optymalne dawkowanie leku jest ustalane przez lekarza. Po wprowadzającym leczeniu należy ustalić minimalną skuteczną dawkę leku.

Młodzież powyżej 16 lat i dorośli:

 • od 100 do 1000 mikrogramów dwa razy na dobę

Wielkość dawki zależy od stopnia nasilenia choroby:

 • Astma łagodna: 100-250 mikgrogramów dwa razy na dobę
 • Astma umiarkowana: 250-500 mikrogramów dwa razy na dobę
 • Astma ciężka: 500-1000 mikrogramów dwa razy na dobę
 • Dzieci powyżej 4 lat: od 50 do 100 mikrogramów podawane w dwóch inhalacjach na dobę

Czy stosowanie Flixotide wywołuje skutki uboczne?

Leczenie każdym produktem farmaceutycznym wiąże się z ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych. Najbardziej niebezpieczna może być reakcja alergiczna obejmująca duszności, opuchliznę gardła i języka, dlatego Flixotide nie powinien być pod żadnym pozorem stosowany przez osoby uczulone na propionian flutykazonu lub inny składnik leku. Pojawiające się działania niepożądane mają łagodny przebieg i występują zazwyczaj tylko u niewielkiej grupy pacjentów. Poniżej zamieszczono listę skutków ubocznych i częstość ich występowania.

Bardzo często:

 • pleśniawki w jamie ustnej (zakażenie grzybicze)

Często:

 • zapalenie płuc
 • chrypa
 • chwilowy bezgłos

Niezbyt często:

 • pokrzywka
 • zaczerwienienie skóry
 • wysypka

Bardzo rzadko:

 • skurcz oskrzeli
 • zespół Cushinga
 • zahamowanie wzrostu u dzieci i młodzieży
 • krótkotrwałe upośledzenie funkcji czynności kory nadnerczy
 • osteoporoza
 • zaćma
 • jaskra
 • hiperglikemia

Aby zapobiec kandydozie jamy ustnej lekarza zalecają stosowanie leków przeciwgrzybicznych lub płukanie ust wodą po każdej aplikacji leku.

Czy można kupić Flixotide przez Internet?

Flixotide, Pulmicort oraz inne inhalatory stosowane zarówno w leczeniu doraźnym jak i prewencyjnym są dostępne tylko na receptę. Jeżeli jednak chory na astmę nie ma możliwości kontaktu z lekarzem to serwis naszej kliniki internetowej zapewnia dostęp do darmowej konsultacji medycznej oraz możliwość uzyskania recepty na lek. Wystarczy, aby składający zamówienie poświęcił kilka minut na wypełnienie krótkiego kwestionariusza medycznego. Odpowiedzi udzielone w formularzu pozwolą naszemu lekarzowi podjąć decyzję czy lek jest bezpieczny dla zdrowia chorego, dobrać odpowiednie dawkowanie. Po wypisaniu recepty, lek zostanie automatycznie wydany ze współpracującej z nami apteki. Zakupione przez Państwa produkty farmaceutyczne zostaną zapakowane i wysłane pod wskazany przez klienta adres bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Wybór ekspresowej przesyłki kurierskiej gwarantuje dostarczenie przesyłki w ciągu 1-2 dni roboczych.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.