Atrovent

atrovent opakowanieAtrovent to inhalator wziewny niezastąpiony podczas ataku astmy, szybko rozkurcza oskrzela i ułatwia swobodne oddychanie.

Lek jest stosowany również w rozedmie płuc, przewlekłym zapaleniu oskrzeli oraz ostrej chorobie obturacyjnej. Składnik aktywny bromek ipratropiowy to niezwykle skuteczna substancja chemiczna dopuszczona do użytku już od 1995 roku.

 • Wygodna forma aplikacji w postaci aerozolu
 • Szybko rozszerza oskrzela
 • Substancja czynna – bromek ipratropiowy w ilości 0,020 mg
 • Likwiduje uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej

Jakie są zalety stosowania leku Atrovent?

Zastosowanie leku Atrovent już po trzech minutach przynosi widoczną ulgę i rozszerza oskrzela, dzięki czemu przywraca możliwość swobodnego oddychania. Maksymalne działanie leku występuje po około jednej godzinie. Inhalacja Atroventu zapewnie rozszerzenie oskrzeli aż do 6 godzin. Ten inhalator wziewny powinien mieć przy sobie każdy astmatyk w momencie, gdy pojawi się atak. Atutem inhalatora są niewielkie gabaryty oraz prostota i funkcjonalność użytkowania. Zaletą Atroventy jest również to, że może być stosowany przez kobiety karmiące piersią, ponieważ wykonane testy kliniczne wykazały, że składnik aktywny leku nie przenika do mleka matki. System aplikacji leku poprzez nebulizację wydaje się być również najbardziej przyjazną i skuteczną metoda do użytku dla małego dziecka.

Jak działa lek Atrovent?

Preparat zawiera w swoim składzie składnik aktywny – bromek ipratropium, który jest związkiem organicznym z grupy cholinolityków, które działają antyspastycznie. Oznacza to, że podczas ataku astmy, gdy dochodzi do obkurczenia oskrzeli podanie leku działa rozkurczająco. Dzieje się to, że przez pobudzanie receptorów cholinergicznych (muskarynowych), które są umiejscowione w błonie komórkowej mięśni gładkich oskrzeli. Receptory te są aktywowane przez acetylocholinę i następnie powodują rozkurcz mięśni gładkich i docelowo rozszerzenie oskrzeli. Poprawia się wentylacja płuc i możliwe jest swobodne oddychanie. Duszności spowodowane skurczem mięśni gładkich oskrzeli ustępują, atak astmy ustępuje.

Jakie są wskazania do przyjmowania Atroventu?

Atrovent jest przeznaczony głównie dla osób, które cierpią na regularne napady astmatyczne, ponieważ składnik aktywny leku rozszerza oskrzela i ułatwia swobodne oddychanie. Lekarza zapisują ten produkt farmaceutyczny również osobom, które cierpią na przewlekłe zapalenie oskrzeli (bronchit), dychawicę oskrzelową oraz ostrą odmianę choroby obturacyjnej. Atrovent może być również stosowany w czasie przeziębienia, kiedy bardzo duża ilość śluzu zbiera się w oskrzelach.

Czy występują przeciwwskazania do stosowania leku Atrovent?

Atrovent nie może być stosowany pod żadnym pozorem u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością na bromek ipratropiowy, atropinę czy jakikolwiek inny składnik leku. Jeżeli w trakcie stosowanie leku pojawi się reakcja alergiczna w postaci: duszności, obrzęku gardła, języka lub opuchlizny gardła należy natychmiastowo zgłosić się do specjalisty.

Jak dawkuje się Atrovent?

atroventDawkowanie jest ustalane przez lekarza, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta oraz schorzenie. Rekomendowana dawka dla dzieci i dorosłych to dwa rozpylenia przyjmowane cztery razy dziennie. Jeżeli lek okaże się zbyt mało skuteczny warto włączyć do terapii dodatkowy lek, ponieważ nie wolno przekraczać 12 rozpyleń Atroventu na dobę.

Podczas stosowania leku kluczowe znaczenie ma poprawność wykonania rozpylenia. Podczas pierwszego użycia należy dwukrotnie wcisnąć zawór znajdujący się na na pojemniku, aby odblokować dozowanie leku.

 1. Zdejmij końcówkę ochronną inhalatora.
 2. Trzymaj pojemnik pionowo a wargi zaciśnij na ustniku inhalatora.
 3. Wykonaj najgłębszy wdech, jaki potrafisz jednocześnie naciskając silnie dno pojemnika. Wstrzymaj oddech na 5 sekund, a następnie wykonaj wydech. Załóż końcówkę ochronną na inhalator i pamiętaj, że jeżeli aplikator nie będzie używany przez trzy dni należy wykonać jedno rozpylenie przed właściwą aplikacją.
  Ilość płynu w pojemniku wystarcza na około 200 rozpyleń. Jeżeli pojemnik jest prawie pusty to należy wymienić go na nowy, ponieważ dozowana dawka może być mniejsza niż powinna.

Czy Atrovent powoduje skutki uboczne?

atrovent inhalatorKażdy lek powoduje wystąpienie działań niepożądanych, jednak nie u każdego pacjenta muszą się one pojawić. W przypadku Atroventu wszystkie skutki uboczne miały charakter łagodny i przemijający. Jeżeli w trakcie stosowania leku pojawią się inne niepokojące oznaki należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Często:

 • Bóle i zawroty głowy
 • Kaszel
 • Podrażnienie śluzówki gardła
 • Wysuszenie gardła

Niezbyt często:

 • Wysypka i pokrzywka
 • Przyspieszenie akcji serca
 • Zaburzenie akomodacji

Rzadko:

 • Zmniejszenie ilości wydzielanego moczu
 • Nudności i wymioty
 • Obrzęk języka, warg i inne reakcje uczuleniowe
 • Zwiększenie ciśnienia w oku
 • Rozszerzenie źrenic

Ponieważ Atrovent wykazuje działanie antycholinergiczne może zaostrzyć przebieg takich chorób jak: zapalenie gruczołu krokowego (prostata) oraz jaskrę.

Czy można kupić Atrovent przez Internet?

Aerozol z bromkiem ipratropiowym jest dostępny tylko na receptę, jednak dzięki stronie naszej kliniki internetowej możesz uniknąć czekania w czasochłonnych kolejkach i zamówić lek przez Internet. Wystarczy, że podczas składania zamówienia wypełnisz poufny kwestionariusz konsultacji medycznej, który pomoże naszemu lekarzowi podjąć decyzję czy dany lek jest bezpieczny dla pacjenta. Jeżeli specjalista nie stwierdzi przeciwwskazań zdrowotnych do przyjmowania Atroventu to zostanie wypisana recepta. Leki są wydawane prosto z apteki, co gwarantuje oryginalność produktów farmaceutycznych. Przesyłki są wysyłane kurierem bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Paczka dociera pod wskazany adres przez pacjenta zazwyczaj w ciągu 24-48 godzin.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.