Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to dziś podstawa skutecznej i nowoczesnej antykoncepcji. Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych tabletek antykoncepcyjnych aby łatwiej było Ci zdecydować, które będą odpowiednie dla Ciebie.

Historia tabletek antykoncepcyjnych sięga lat 40tych XX wieku. Odkryto wtedy, że zastrzyki z progesteronem skutecznie wstrzymują owulację wśród doświadczalnych zwierząt. Jednak dopiero po 20 latach syntetyczne hormony stały się dostępne dla szerokiej grupy odbiorców.

Obecnie dostępne tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne hormony, które zaliczane są do IV generacji, to najlepiej obrazuje jak rozwija się ta gałąź farmakologii. Nowoczesne pigułki zapewniają bez mała 100% zabezpieczenie przed ciążą a jednocześnie, ryzyko efektów ubocznych zminimalizowane jest prawie do zera.

Badania kliniczne wskazują ponadto, że u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne od lat, ryzyko raka szyjki macicy, raka piersi czy raka jajników ulega wyraźnemu zmniejszeniu.

W naszej liście zamieszczonej poniżej znajdują się tabletki zarówno jedno jak i dwuskładnikowe. Różnica polega na zawartości hormonów, takich jak estrogen czy progestagen. Inny jest również sposób przyjmowania.
Tabletki dwuskładnikowe uwzględniają wahania hormonalne naturalnie występujące w kobiecym organizmie. Przyjmuje się je w określonej kolejności, ponieważ każda tabletka ma inny skład. Cykl przyjmowania tabletek to kolejnych 21 dni, po czym następuje 7 dni przerwy. Tabletki jednoskładnikowe przyjmuje się bez przerwy, ponieważ zawierają stały skład hormonów.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższą listą, w razie potrzeb warto przeprowadzić konsultację online z naszym specjalistą.

Cilest
tabletki antykoncepcyjne cilestCilest to jeden z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. Dwuskładnikowe tabletki skutecznie zapobiegają ciąży. Zawierają etynyloestradiol oraz norgestymat. Tabletki są jednofazowe, przyjmuje się je w cyklu 21 dni, później następuje przerwa 7 dniowa, w czasie której następuje krwawienie a organizm wciąż jest chroniony.

Yasmin
tabletki antykoncepcyjne yasminYasmin to dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, jednofazowa. Przyjmuje się ją przez 21 dni, a następnie następuje 7 dni przerwy. Organizm oczyszcza się ale nadal jest chroniony. Jako jedna z niewielu tabletek, nie wpływa na zwiększenie wagi. Dodatkowo wpływa na poprawienie wyglądu skóry i włosów.

Novynette
tabletki antykoncepcyjne novynetteNovynette to tabletka podobna do Mercilonu, często z tego powodu są stosowane zamiennie. Jest to tabletka dwuskładnikowa, jednofazowa. Przyjmuje się ją przez 21 dni, następnie następuje 7 dni przerwy. Tabletki są dobrze tolerowane przez organizm.

Qlaira
tabletki antykoncepcyjne qlairaQlaira to tabletka zawierająca walerian estradiolu i dienogest. Pierwszy składnik stosowany jest jako syntetyczny odpowiednik estrogenu. Tabletki Qlaira dodatkowo zmniejsza ból podczas krwawienia. Opakowanie zawiera 28 tabletek, o różnym składzie. Ryzyko efektów ubocznych jest tu praktycznie zerowe.

Microgynon
tabletki antykoncepcyjne microgynonMicrogynon to obecnie najczęściej przepisywane tabletki antykoncepcyjne. W składzie zawiera ethinylestradiol i levonorgestrel. Są to tabletki dwuskładnikowe, jednofazowe. Opakowanie zawiera 21 tabletek, które przyjmuje się raz dziennie a przed rozpoczęciem kolejnego opakowania, następuje 7 dni przerwy, jednak w tym czasie organizm jest wciąż chroniony.

Mercilon
tabletki antykoncepcyjne mercilonMercilon często stosowany zamiennie z Marvelonem. Zawiera etynyloestradiol i desogestrel. Jest to tabletka dwuskładnikowa, jednofazowa. Przyjmuje się przez 21 dni, następnie robi się 7 dni przerwy, podczas której wciąż aktywna jest ochrona przez ciążą.

Marvelon
tabletki antykoncepcyjne marvelonMarvelon to dwuskładnikowe jednofazowe tabletki antykoncepcyjne, dobrze tolerowane przez organizm. Zawiera etynyloestradiol i desogestrel. Przyjmuje się tabletki przez 21 dni, a następnie robi się 7 dni przerwy w czasie której wciąż aktywna jest ochrona antykoncepcyjna.

Dianette
tabletki antykoncepcyjne dianetteTabletki dwuskładnikowe, których dodatkowym atutem jest to, że przeciwdziała trądzikowi i zapobiega nadmiernemu owłosieniu. Zawiera octan cyproteron i etinyloestradiol. Przyjmuje się tabletki przez 21 dni, a następnie robi się 7 dni przerwy w czasie której wciąż aktywna jest ochrona antykoncepcyjna.

Loestrin
tabletki antykoncepcyjne loestrinLoestrin to tabletki dwuskładnikowe, jednofazowe, można je dostać w postaci dwóch dawek : Loestrin20 i Loestrin 30, gdzie liczby 20 i 30 określają zawartość składników czynnych, co pozwala je lepiej dopasować do organizmu. Zawiera etynyloestradiol i noretysteron. Zażywa się je przez 21 dni, po czym jest 7 dni przerwy.

Femodette
tabletki antykoncepcyjne femodetteFemodette to III generacja tabletek. Nie tylko zabezpieczają przez ciążą ale również leczą trądzik, zespół policystycznych jajników a także nadmierne owłosienie. Przyjmuje się je codziennie. Mają bez mała 100% skuteczność.

Femodene
tabletki antykoncepcyjne femodeneDwuskładnikowe tabletki, które równie skutecznie zwalczają zmiany skórne, w tym również trądzik, zespół policystycznych jajników oraz nadmierne owłosienie. Nie wywołuje krwawień międzymiesiączkowych, ponadto zmniejsza ból w czasie krwawienia łagodzi również objawy PMS.

Harmonet
tabletki antykoncepcyjne harmonetTabletki najnowszej generacji. Zawierają gestogen i etinylestradiol, które są bardzo skuteczną barierą dla plemników. Ryzyko efektów ubocznych jest zredukowane do zera. Tabletki przyjmuje się w systemie 21 na 7 dni przerwy.

Logest
tabletki antykoncepcyjne logestZawierają hormony nowej generacji, które są doskonale tolerowane przez organizm. Etinylestradiol i gestogen tworzą składniki czynne jednoskładnikowych tabletek. Skutecznie zabezpieczają nieplanowanej ciąży. Tabletki przyjmuje się przez 21 dni, po czym następuje 7 dni przerwy.

Rigevidon
tabletki antykoncepcyjne rigevidonTabletki przyjmowane codziennie, dające 100% skuteczność zapobiegania ciąży. Od lat chętnie stosowane przez Polki. Zawierają levonorgestrel 150mcg i etynyloestradiol 30mcg. Nie wywołują skutków ubocznych co sprawia, że są to jedne z najlepszych tabletek na rynku.

Regulon
tabletki antykoncepcyjne regulonJedne z najczęściej stosowanych tabletek. Zapewniają bez mała 100% skuteczność a dodatkowo łagodzą objawy PMS i ból w czasie krwawienia reguluje również miesiączki. Często w sprzedaży występuje jako Marvelon. Zawiera dezogestrel150mcg i etynyloestradiol 30mcg.

Sylvie 20
tabletki antykoncepcyjne sylvie 20Charakteryzuje się niską zawartością hormonów, dzięki czemu redukuje możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Przepisywany jest w przypadku wyjątkowo bolesnych i uciążliwych miesiączek. Często występuje w sprzedaży pod nazwą FEMODETTE.

Sylvie 30
tabletki antykoncepcyjne sylvie 30Często występują pod nazwą Femodene. Zawierają gestoden 75mcg i etynyloestradiol 30mcg. Skutecznie zabezpieczają przed ciążą ale również regulują cykl miesiączki, zmniejszają syndrom PMS.

Diane-35
tabletki antykoncepcyjne diane-35Skutecznie chronią nie tylko przed ciążą ale również redukują nieestetyczne owłosienie na twarzy. Zmniejszają również trądzik. Przyjmuje się je przez 21 dni, po czym następuje 7 dni przerwy.

Stediril 30
tabletki antykoncepcyjne stedirilTabletki dwuskładnikowe, jednofazowe o wyjątkowo skutecznym zestawie hormonów. Zawierają one etynyloestradiol i levonorgestrel. Są to jedne z najczęściej stosowanych tabletek antykoncepcyjnych. W zależności od dystrybutora, mogą być w sprzedaży również pod nazwą Ovranette.

Triquilar
tabletki antykoncepcyjne triquilarTabletki o bardzo nowoczesnej formule, trójfazowe które nie tylko skutecznie chronią przed nieplanowaną ciążą ale dodatkowo zmniejszają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dodatkowo zmniejszają one zespół PMS, stany dysforyczne oraz objawy endometriozy.

Trinovum
tabletki antykoncepcyjne trinovumTrinovum to trójfazowe tabletki antykoncepcyjne, które wykazują wysoki stopień ochrony przed nieplanowaną ciążą. Hormony, które wchodzą w skład tabletek imitują cykliczne zmiany hormonalne, które w sposób naturalny zachodzą w kobiecym organizmie. Nie obniżają libido, dlatego chętnie są stosowane przez kobiety, które miały wcześniej nieprzyjemne doświadczenia z innymi tabletkami.

Zoely
tabletki antykoncepcyjne zoelyJednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które zawierają naturalny estrogen. Podobne rozwiązanie było stosowane w tabletkach Qlaira ale one nie były jednofazowe i wymagały dokładniejszego przestrzegania reguł stosowania. Zoely to nowocześniejsze tabletki do codziennego stosowania, które są nie tylko skuteczne ale również bezpieczne.

Brevinor
tabletki antykoncepcyjne brevinorTabletki o wysokim stopniu skuteczności a jednocześnie minimalnym ryzykiem skutków ubocznych. Brevinor jest przepisywany szczególnie młodym kobietom, które zmagają się z zaburzeniami hormonalnymi, które są charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Tabletki te spotyka się również pod nazwą Binovum.

W jaki sposób działają hormonalne tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to przeważnie złożone preparaty farmakologiczne, które zawierają kombinacje hormonów – estrogenu i progestagenu. Nazwy hormonów mogą się różnić w zależności od tego, kto jest producentem pigułek. Zasada działania tabletek antykoncepcyjnych jednak zawsze jest taka sama. Przyjmowanie syntetycznych hormonów ma zmienić warunki, jakie panują naturalnie w układzie rozrodczym na takie, gdzie zapłodnienie jest nie możliwe.

Dziś powszechnie wiadomo, że w trakcie cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych, które prowadzą do owulacji oraz przygotowania błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Zmiany te powodują również rozrzedzenie śluzu w szyjce macicy co ma sprawić, że plemniki mają ułatwione zadanie.

Tabletki antykoncepcyjne to wynik zastosowania w praktyce wiedzy na temat etapów, które prowadzą do zapłodnienia. Dostarczenie hormonów sprawia, że są one na stałym poziomie a tym samym nie dochodzi do owulacji. Hormony sprawiają również, że nie zachodzą zmiany w wyściółce macicy, oraz to, że śluz w szyjce macicy zamiast się rozrzedzać, gęstnieje co uniemożliwia przeciśnięcie się plemników.

Jakie są zalety stosowania pigułek antykoncepcyjnych?

Pigułki antykoncepcyjne przepisywane są nie tylko ze względu na swoje właściwości zapobiegania nieplanowanej ciąży ale również ze względu na to, że łagodzą one objawy PMS, miesiączki oraz endometriozy. Skuteczność zapobiegania ciąży w przypadku większości dostępnych obecnie pigułek to około 99%. Jednak tabletki te pomagają również zwalczać trądzik, nadmierne owłosienie czy też syndrom policystycznych jajników.

Udowodniono, że przy długotrwałym stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych ryzyko raka szyjki macicy oraz jelita grubego wyraźnie się zmniejsza.

Jakie są wady związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczny estrogen, który może wywoływać niepożądane efekty uboczne takie jak nudności, krwawienia między miesiączkami czy też tkliwość piersi.

U niektórych kobiet stosowanie pigułek może prowadzić do zakrzepicy i to głównie z tego względu, zanim zostanie lek przepisany, ginekolog przeprowadza wywiad na temat przebytych chorób i ogólnego stanu zdrowia. Zamawiając online, wypełnić trzeba bardzo rzetelnie formularz, który jest podstawą konsultacji lekarskiej.

Przyjmowanie niektórych grup leków wyklucza stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Leki mogą bowiem wchodzić w reakcje z składnikami czynnymi tabletek antykoncepcyjnych, co prowadzić może do powikłań lub niewystarczającego działania samych tabletek.

Jakie są rodzaje pigułek antykoncepcyjnych?

Obecnie na rynku jest blisko 30 rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Ich różnorodność wynika w głównej mierze z tego, że różnią się ilością zawartych w nich hormonów. Są tabletki jedno i wieloskładnikowe.
Tabletki jednoskładnikowe to takie, które w swoim składzie zawierają stałą ilość hormonów w każdej pigułce. Najczęściej są one przepisywane kobietom, które stosują taką antykoncepcję pierwszy raz. Te tabletki zmieniają głównie właściwości śluzu w szyjce macicy, co stanowi naturalną barierę dla plemników. Niewielkie ilości hormonów zawartych w tych tabletkach, u 70% kobiet hamuje owulację. To sprawia, że tylko u tych kobiet tabletki jednoskładnikowe są w pełni skuteczne. Większą skuteczność dają pigułki dwuskładnikowe. W przypadku zapłodnienia, hormony w nich zawarte uniemożliwiają zapłodnionej komórce na zakotwiczenie się w macicy, co sprawia, że ciąża się nie rozwija.

Tabletki antykoncepcyjne wieloskładnikowe zawierają różne dawki hormonów. Pigułki z określoną dawką hormonów są odpowiednio znakowane kolorami. Tabletki wieloskładnikowe imitują naturalne wahania i zmiany hormonalne, które zachodzą w kobiecym organizmie. Stosowanie tych tabletek hamuje wydzielanie hormonu FSH, co uniemożliwia dojrzewanie pęcherzyków Graffa, a co za tym idzie, komórek jajowych. Uniemożliwiona jest owulacja, czyli uwolnienie dojrzałej komórki jajowej, ponadto zmienia się skład śluzu w szyjce macicy a także zachodzą zmiany, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej, gdyby jednak do takiego zapłodnienia doszło. Skuteczność wieloskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych stanowi zatem blisko 100%.

Czy każda kobieta może przyjmować tabletki hormonalne?

Teoretycznie każda pełnoletnia kobieta może sięgnąć po taki rodzaj antykoncepcji. Możliwe jest to nawet poprzez konsultację online, która odbywa się na podstawie formularza, w którym trzeba rzetelnie opisać stan swojego zdrowia, przebyte choroby, przyjmowane leki. Jest to konieczne, ponieważ jest wiele czynników, które mogą być przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletek antykoncepcyjnych nie powinny stosować kobiety palące papierosy, z nadwagą, zmagające się z wysokim ciśnieniem, a także o podwyższonym ryzykiem zakrzepicy (obciążenia rodzinne). W przypadkach, gdzie stosowanie tradycyjnej tabletki jest niemożliwe, lekarz może zapisać mini -pigułki, które zawierają sam progestagen,

Warto jednak wszelkie wątpliwości wyjaśniać poprzez konsultację online z lekarzem specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.