Plastry antykoncepcyjne Evra

plastry antykoncepcyjne evra opakowaniePlastry antykoncepcyjne Evra to coraz popularniejsza alternatywa jedno i dwuskładnikowej antykoncepcji doustnej. Jest to przy tym bardzo wygodna forma antykoncepcji.

W plastrach zawarte są hormony, które uwalniane są powoli i wchłaniane są przez organizm, poprzez skórę. To sprawia, że mniejsze jest ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zmiany poziomu hormonów.

Plastry antykoncepcyjne to coraz popularniejsza forma antykoncepcji. To alternatywa dla tabletek o działaniu bardzo zbliżonym do działania antykoncepcji doustnej. Wiele kobiet decyduje się na plastry, ponieważ nie ma tu ryzyka, że zapomni się zażyć dawkę hormonów. Jest to zdecydowanie mniej kłopotliwa metoda antykoncepcyjna.

Skuteczność plastrów jest porównywalna do pigułek, z tą różnicą, że plastry zmienia się raz w tygodniu, a o pigułkach trzeba pamiętać codziennie. Do krwi przez skórę przedostaje się stała dawka hormonów, co zmniejsza ryzyko negatywnych skutków ubocznych. Plastry są więc wygodnym rozwiązaniem.

Główne zalety stosowania plastrów Evra

Skuteczność plastrów Evra utrzymuje się na poziomie około 97%. Nie różni się więc ona od skuteczności stosowania antykoncepcji doustnej. Główną zaletą tej formy antykoncepcji jest jednak to, że nie trzeba codziennie pamiętać, o zażywaniu pigułki. Plaster przykleja się raz w tygodniu, przez resztą tygodnia można o nim zupełnie nie pamiętać. W dodatku, hormony wchłaniają się przez skórę, co sprawia, że ten rodzaj antykoncepcji nie obciąża żołądka.

Czy istnieje jakieś ryzyko w związku ze stosowaniem plastrów Evra?

plastry antykoncepcyjne evraPlastry antykoncepcyjne działają podobnie jak antykoncepcja doustna więc ich długotrwałe stosowanie może wywoływać te same efekty uboczne, jak i pigułki. Największym zagrożeniem jest wystąpienie zakrzepicy. Nie potwierdzono na razie, ile przypadków zakrzepicy wywołały plastry, jednak każda pacjenta powinna być świadoma ryzyka. Za wywoływanie zakrzepicy prawdopodobnie odpowiada estrogen zawarty w plastrach. Jeżeli więc w Twojej rodzinie był przypadki zakrzepicy, powinnaś o tym powiedzieć lekarzowi. Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych może wywoływać również zmiany skórne. Czasem plaster może również odklejać się, co obniża skuteczność jego działania.

Jak należy stosować plastry antykoncepcyjne Evra?

Plastry należy przylepić na czystą, nieowłosioną skórę, lecz omijając piersi. Plaster uwalnia hormony przez tydzień więc po tym czasie należy go usunąć i przykleić nowy. Plastry stosuje się przez 3 tygodnie, po czym robi się tygodniową przerwę, w czasie której pojawić się może krwawienie. Po tygodniu należy ponownie nakleić nowy plaster.

Czy plaster Evra wywołuje skutki uboczne?

plastry antykoncepcyjne evra blisterJak każdy lek, może wywoływać mniej lub bardziej dokuczliwe skutki uboczne. Do najczęstszych zalicza się :

  • tkliwość piersi
  • bóle głowy
  • objawy grypopodobne
  • nudności
  • migrena

W większości przypadków, gdy już objawy niepożądane wystąpią, mają charakter przejściowy i są łagodne. Jeżeli objawy są nietypowe lub nasilają się , należy skonsultować się z lekarzem.

Czy plastry Evra są naprawdę skuteczne?

Stosowanie plastrów Evra okazało się nieskuteczne u 1% stosujących je kobiet. Najczęściej jednak było to związane z tym, że kobieta zapomniała go zmienić, lub plaster się odkleił.
Najniższą skuteczność plastry mają u kobiet z nadwagą, dlatego panie z tej grupy powinny zrezygnować z tej antykoncepcji.

Czy mogę kupić plastry antykoncepcyjne Evra online?

Można kupić plastry antykoncepcyjne Evra przez internet. W tym celu jednak należy wypełnić formularz specjalistyczny, który jest podstawą konsultacji online. Lekarz na jego podstawie oceni, czy plastry to w danym przypadku dobre rozwiązanie i jeśli nie ma przeciwwskazań, wystawi receptę. Recepta jest realizowana w aptece online, a opłacony lek dostarczany kurierem.
Lekarz przepisze plastry Evra tylko tym pacjentkom, które już stosowany plastry, lub mają udokumentowane wskazania od lekarza ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.