Pierścień dopochwowy Nuvaring

nuvaring opakowanieDopochwowe krążki antykoncepcyjne Nuvaring przeznaczone są dla kobiet między 18 a 40 rokiem życia. Krążek stosuje się raz w miesiącu. Zawiera on syntetyczne hormony żeńskie. Umieszcza się go w pochwie na okres 3 tygodni, następnie usuwa, robi 7 dni przerwy i zakłada nowy.

Krążek Nuvaring nie tylko skutecznie chroni przed nieplanowaną ciążą ale również łagodzi bóle towarzyszące miesiączce, a także chroni przed zapaleniem narządów miednicy mniejszej, torbielą jajników oraz chorobami nowotworowymi macicy.

Jakie są korzyści stosowania krążka dopochwowego NuvaRing?

Krążek skutecznie chroni przed nieplanowaną ciążą przez okres 3 tygodni. Nie trzeba w tym czasie o nim pamiętać. Stosowany jest dopochwowo, więc nie ma wpływu na żołądek co minimalizuje też możliwość skutków ubocznych, które występują przy antykoncepcji doustnej.

W jaki sposób krążki dopochwowe NuvaRing chronią przed nieplanowaną ciąża?

Zawiera dwa składniki aktywne, etynyloestradiol oraz etonogestrel, które są odpowiednikami kobiecych hormonów. Hormony zawarte w krążku są stopniowo uwalniane do pochwy i wchłaniane są do krwiobiegu i od tego momentu działają już w taki sam sposób jak doustna antykoncepcja. Hormony sprawiają, że organizm otrzymuje sygnał, że owulacja już była, a tym samym, powstrzymane zostaje uwolnienie komórki jajowej. W dodatku śluz w szyjce macicy staje się bardziej lepki, co utrudnia przedarcie się plemników. Zmienia się również stopień ukrwienia.

Jak należy stosować krążki dopochwowe NuvaRing?

Krążki przeznaczone są do użytku wewnętrznego w okresie trzech tygodni. Następnie należy je usuwać, by zrobić 7 dni przerwy. Po tym czasie, aplikuje się nowy krążek. W okresie 7 dniowej przerwy najczęściej dochodzi do krwawienia. W tym czasie, zabezpieczenie przed ciążą wciąż jest aktywne. Najlepszym momentem na pierwszą aplikacje krążka NuveRing jest pierwszy dzień miesiączki, wtedy od razu osiągana jest maksymalna skuteczność ochrony przed ciążą. Krążek można zastosować w dowolnym momencie cyklu, jednak wtedy jego skuteczność zostanie osiągnięta dopiero po 7 dniach od aplikacji.

Co należy zrobić jeśli zauważą, że krążek zmienił położenie lub wypadł?

Krążek powinien pozostać na miejscu przez 3 tygodnie i należy regularnie kontrolować, czy tam się znajduje. Jeżeli z jakiegoś powodu, wysunie się z pochwy, należy dokładnie przepłukać go ciepłą wodą i umieścić z powrotem na właściwym miejscu. Jeżeli krążek znajduje się poza pochwą dłużej niż 3 godziny, trzeba liczyć się z tym, że jego skuteczność obniżyła się. W takiej sytuacji, przez kolejnych 7 dni należy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne. Jeżeli krążek wypadnie w trzecim tygodniu stosowania, należy go po prostu wyrzucić, odczekać 7 dni, i następnie zaaplikować zupełnie nowy.

Jak należy postępować jeśli zapomnę usunąć krążek dopochwowy po upływie trzech tygodni?

nuvaringJeżeli zapomniałaś usunąć krążek po trzech tygodniach, powinnaś zrobić to natychmiast, jak tylko sobie o tym przypomnisz.

Jeżeli nosiłaś krążek nie dłużej niż 4 tygodnie, możesz po prostu go usunąć, zrobić standardowe 7 dni przerwy a następnie zaaplikować nowy.

Jeżeli jednak używałaś krążka dłużej niż 4 tygodnie, po jego usunięciu powinnaś wykonać test ciążowy, nim zastosujesz nowy. Pozostałe w krążku hormony nie stanowią już wtedy wystarczającej ochrony i może dojść do zapłodnienia. Również po zastosowaniu nowego krążka, w takiej sytuacji powinnaś jeszcze przez 7 dni stosowac dodatkowe środki antykoncepcji.

Jakie są ewentualne skutki uboczne wynikające ze stosowania krążków dopochwowych?

Stosując dopochwową antykoncepcje hormonalną powinnaś pamiętać, że nigdy nie jest to zupełnie obojętne dla organizmu i mogą pojawić się objawy niepożądane.
Poniżej wymieniamy tylko najczęściej pojawiające się skutki uboczne będące następstwem stosowania krążków dopochwowych NuvaRing:

nuvaring blisterObjawy pojawiające się często:
– infekcje pochwy
– zwiększony popęd płciowy
– depresja
– bóle głowy lub migreny
– bóle brzucha
– nudności

Objawy pojawiające się niezbyt często:
– zapalenie pęcherza moczowego lub zakażenia układu moczowego
– ból podczas oddawaniu moczu lub częstomocz
– zapalenie szyjki macicy
– pieczenia pochwy, ból, dyskomfort, suchość lub nieprzyjemny zapach
– wahania nastroju
– powiększenie piersi

Nie u wszystkich mogą pojawić się powyższe objawy uboczne. Jeżeli jakieś jednak się pojawiają, powinnaś to zgłosić lekarzowi. Więcej informacji na temat możliwych skutków ubocznych znajdziesz na ulotce.

Czy mogę kupić dopochwowy pierścień NuvaRing przez internet?

Można kupić pierścień NuvaRing przez internet. W tym celu jednak należy wypełnić formularz specjalistyczny, który jest podstawą konsultacji online. Lekarz na jego podstawie oceni, czy plastry to w danym przypadku dobre rozwiązanie i jeśli nie ma przeciwwskazań, wystawi receptę. Recepta jest realizowana w aptece online, a opłacony lek dostarczany kurierem.
Lekarz przepisze dopochwowy krążek NuvaRing tylko tym pacjentkom, które już stosowany plastry, lub mają udokumentowane wskazania od lekarza ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.