Mini-pigułka antykoncepcyjna

Czy Twój organizm źle reaguje na tradycyjne tabletki antykoncepcyjne? Mini-pigułki antykoncepcyjne to idealne rozwiązanie dla kobiet, które z różnych względów nie mogą stosować pigułek tradycyjnych.

Mini-pigułki antykoncepcyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Najczęściej sięgają po nie kobiety po 35 roku życia, oraz panie palące papierosy, które tradycyjnych pigułek nie powinny przyjmować za względu na zawarty w nich estrogen. Stosowanie mini-pigułek jest mniej ryzykowne. Pigułki stosuje się przez 28 dni cyklu, co sprawia, że poziom progesteronu stale znajduje się na tym samym poziomie. Najpopularniejsze mini – pigułki to Cerazette oraz Micronor, które można kupić również online.

Mini-pigułki przeznaczone są dla tych pań, które cenią sobie seks pozbawiony obaw związanych z nieplanowaną ciążą. Mini-pigułki to rodzaj doustnej antykoncepcji hormonalnej o wysokiej skuteczności oraz minimalnym zagrożeniem skutków ubocznych. Zastosowano w nich tylko jeden syntetyczny hormon, co minimalizuje ryzyko niechcianych skutków ubocznych a mimo to, skuteczność antykoncepcyjna tych pigułek wciąż jest bardzo wysoka. Błędne jest rozumowanie, że określenie „mini” oznacza tu minimalną ochronę przed nieplanowaną ciążą.

Różnica między mini pigułką a zwykłą pigułką dotyczy jedynie składu obu tabletek. Dwuskładnikowe tabletki polecane są kobietom o nieustabilizowanym cyklu miesiączek. Mini-pigułki zalecane są zaś tym kobietom, u których często dochodzi do nietolerancji estrogenu. W dodatku mini pigułki stosuje się przez cały cykl co sprawia, że nie dochodzi w nich do wahań hormonów.

Cerazette
cerazette opakowanie miniCerazette ( desogestrel) to mini-pigułka jednoskładnikowa o wysokiej skuteczności. Zalecana jest przede wszystkim kobietom nadwrażliwym na estrogen, który zawierają tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Mini-pigułki Cerazette powinny stosować również kobiety po 35 roku życia, oraz te, które palą papierosy lub karmią piersią. Przyjmuje się je przez cały cykl, dzięki temu, nie dochodzi do wahań nastrojów, które są charakterystyczne przy wahaniach hormonów. Cerazette całkowicie wstrzymują owulację, co sprawia, że są to najbardziej skuteczne tabletki jednoskładnikowe, o skuteczności porównywalnej do tabletek dwuskładnikowych.

Micronor
micronor opakowanie miniMicronor ( Norysterol) w sprzedaży występują również jako Noriday. To tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe o potwierdzonej skuteczności. Określane są jako mini-pigułki lub POP (ang. progestogen- only pill). Tabletki nie zawierają estrogenu, co sprawia, że kuracja polecana jest kobietom, u których zaobserwowano nadwrażliwość na ten syntetyczny hormon. Zastosowanie mniejszej dawki nie wpływa na skuteczność tabletek. Micronor przyjmuje się przez 28 dni, czyli cały cykl, co sprawia, że nie zachodzą wahania hormonów a więc i niedogodności z nimi związane. Tabletki można kupić również poprzez internet po wypełnieniu specjalnego formularza konsultacji medycznej.

Dlaczego warto zastanowić się nad kuracją antykoncepcyjną z zastosowaniem mini-pigułek, czyli 12 faktów o mini-pigułkach.

Wiele kobiet w momencie rozpoczęcia antykoncepcji hormonalnej spotkało się z terminem tabletka POP lub mini-pigułka. Określenie „mini” dla wielu kobiet jest czymś w rodzaju informacji o niższej skuteczności stosowania tego typu tabletek. Właśnie dlatego poniżej przedstawiamy 12 punktów, które dotyczą stosowania mini-pigułek.

Fakt 1
Mini-tabletki lub tabletki POP to nie mini wersja tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych czy też wersja z zaniżoną ilością hormonów.

Mini-pigułka czy też tabletka POP, to tabletka odmienna od klasycznych tabletek antykoncepcyjnych. Różnica wiąże się z ich składem. Mini-pigułka nie zawiera estrogenu, czyli hormonu syntetycznego, który często wywołuje u kobiet skutki uboczne stosowania.

Fakt 2
Mini-pigułka to nie mini-antykoncepcja, skuteczność mini-tabletek jest porównywalna do tabletek klasycznych.

Tworząc tabletkę jednoskładnikową, farmaceuci kierowali się tym samym założeniem, jak przy tworzeniu tabletek dwuskładnikowych, dlatego skuteczność jednych i drugich jest porównywalna. Jeżeli mini-pigułki stosowane są zgodnie z zaleceniami, ich skuteczność jest na naprawdę wysokim poziomie. Skuteczność obniża pomijanie dawek pigułki.

Fakt 3
Zasada działania mini-pigułek jest inna niż pigułek dwuskładnikowych.

Mini-pigułka jest skuteczna ponieważ zawartość w niej progesteronu prowadzi do zagęszczenia wydzieliny szyjki macicy, a tym samym utrudnia plemnikom przeniknięcie do komórki jajowej. W dodatku ściana macicy staje się cieńsza, więc nawet jeżeli doszłoby do zapłodnienia, to i tak komórka jajowa nie będzie mogła się zagnieździć w macicy.
Większość mini-pigułek nie wstrzymuje owulacji, dlatego pojawiają się nowoczesne mini-pigułki, które mają zdolność wstrzymania owulacji.

Fakt 4
Mini-pigułki mają mniejsze działanie na organizm kobiecy niż tabletki dwuskładnikowe.

Badania jednoznacznie wskazują, że skutki uboczne, które występują przy klasycznej antykoncepcji hormonalnej, spowodowane są głównie przez zawartość estrogenu. W mini-pigułkach nie ma estrogenu dlatego ich stosowanie jest związane z mniejszym ryzykiem wystąpienia niepożądanych objawów.

Fakt 5
Kobiety rzadziej decydują się na stosowanie mini-pigułki niż tradycyjnych pigułek antykoncepcyjnych.

Wciąż mini-pigułki są rzadziej stosowane niż pigułki tradycyjne. Statystyki pokazują, że średnio, na 30 kobiet stosujących antykoncepcje hormonalną, tylko 1 decyduje się na mini-pigułki. Świadczy to o tym, że wciąż jest do nich małe zaufanie co nie ma nic wspólnego z ich skutecznością.

Fakt 6
Skuteczność mini-pigułek jest mniejsza niż skuteczność pigułek dwuskładnikowych.

Mini-pigułki mają skuteczność na poziomie 96-99%. Tym samym mają nieznacznie niższą skuteczność niż tabletki dwuskładnikowe, które mają skuteczność na poziomie 99 -100%. Tu jednak warto pamiętać, że wciąż opracowywane są nowe mini-pigułki i ich skuteczność wciąż wzrasta.

Fakt 7
Mini-pigułki nie regulują cyklu menstruacyjnego

W wielu przypadkach po antykoncepcje sięgają kobiety, które chcą wyregulować swój cykl menstruacyjny. Mini-pigułki nie wpływają na regulacje miesiączki, jednak podobnie jak tradycyjne tabletki, wpływają na zmniejszenie ryzyka raka szyjki macicy, oraz łagodzą objawy zespołu napięć przedmiesiączkowego a przy tym, nie wywołują skutków ubocznych.

Fakt 8
Stale unowocześniane są mini-pigułki, ma to na celu podniesienie ich skuteczności.

W laboratoriach wciąż prowadzone są badania nad mini-pigułkami. Opracowywane są formuły, tak, by skuteczność pigułek była większa. Opracowywane są dlatego pigułki, które mają wstrzymywać owulację.

Fakt 9
Mini-tabletki antykoncepcyjne są niezastąpionym rozwiązanie dla pewnej grupy kobiet.

W przypadku tabletek dwuskładnikowych, lista przeciwwskazań jest bardzo długa. Mini-pigułki zostały stworzone z myślą o kobietach, które są uczulone na składnik, lub składniki tradycyjnych pigułek antykoncepcyjnych.

I tak, mini-pigułki są doskonała alternatywą dla kobiet :

 • karmiących piersią – mini-pigułka nie prowadzi do zaniku pokarmu, jak to dzieje się przy stosowaniu pigułek dwuskładnikowych
 • palących papierosy- tradycyjne tabletki antykoncepcyjne w zestawieniu z nikotyną mogą prowadzić do zawałów serca, tworzenia się skrzepów. W przypadku mini-pigułek takie ryzyko nie występuje
 • powyżej 35 roku życia
 • diabetyków
 • u których stosowanie dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych powodowało
 • znaczący wzrost ciśnienia
 • o nietolerancji na syntetyczne estrogeny
 • cierpiących z powodu chronicznych migren

Fakt 10
Stosowanie mini-pigułek musi być systematyczne.

Stosowanie mini-pigułek, by było skuteczne, musi być systematyczne. Jedynie nowoczesne mini-pigułki dopuszczają do 12 godzinnego opóźnienia w zastosowaniu kolejnej dawki. Ale nawet stosując nowoczesne mini-pigułki należy trzymać się ustalonych pór stosowania.

Fakt 11
Mini-pigułki nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku kobiet cierpiących na nadwagę.

Mini-pigułki nie powinny stosować kobiety z nadwagą. W przypadku kobiet o wadze powyżej 105 kg, mini-pigułka może nie uchronić przed nieplanowaną ciążą.

Fakt 12
Mini-pigułki nie są pozbawione wad, mogą wywoływać skutki uboczne.

Długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może prowadzić do pewnych efektów ubocznych lecz stale są prowadzone badania nad tym, by te efekty zminimalizować. W przypadki mini-pigułek, efekty uboczne są zdecydowanie mniejsze niż przy kuracji tradycyjnej. Do najczęściej występujących skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem mini-pigułek antykoncepcyjnych należą:

 • nieregularne miesiączkowanie
 • zatrzymanie miesiączkowania
 • ryzyko ciąży pozamacicznej – przyjmując mini-pigułki istnieje szansa na wystąpienie ciąży pozamacicznej. Dlatego jeśli w trakcie stosowania mini-pigułki
 • twój okres się spóźnia i odczuwasz ból w dolnej brzucha, wówczas powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
 • wysypka
 • tkliwość piersi
 • w związku z przyjmowaniem mini-pigułek antykoncepcyjnych wzrasta ryzyko torbieli w jajnikach. Jeśli kiedykolwiek miałaś torbiel jajnika, wówczas nie powinnaś stosować mini-pigułek antykoncepcyjnych.
 • zdarza się czasami, że kobiety przyjmujące mini-pigułki antykoncepcyjne uskarżają się na bóle głowy, nudności, zawroty głowy, stany depresyjne i wahania masy ciała

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej to pewien rodzaj dojrzałości, jednak nie wolno zapominać, że antykoncepcja doustna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zawsze, jeśli stosunek może grozić choroba weneryczną, należy stosować dodatkowo prezerwatywę.

Tak jak w przypadku dwuskładnikowych pigułek, tak i w przypadku mini-pigułek, nie powinny po nie sięgać kobiety:

 • po nowotworze wątroby
 • kobiety, u których w rodzinie stwierdzone był przypadki raka piersi
 • z nadwagą
 • mające problemy z samoorganizacją
 • po ostrej niewydolności tętniczej

Mamy nadzieje, że powyższy artykuł rozwiał wątpliwości dotyczące stosowania mini-pigułek antykoncepcyjnych. Jeśli macie więcej pytań, warto przez specjalny formularz przeprowadzić konsultację ze specjalistą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.