Antykoncepcja po współżyciu (Antykoncepcja Awaryjna)

Jeżeli stosowane zabezpieczenie zawiedzie i będziemy tego świadomi, należy sięgnąć po tabletkę „po” by uchronić się przed niechcianą ciążą. Tabletki antykoncepcyjne po współżyciu stosowane są wtedy, gdy nie była stosowana tradycyjna antykoncepcja hormonalna.

W połowie XX wieku odkrycie w dziedzinie ginekologi zmieniło zupełnie kwestie planowania rodziny. Chodzi tu oczywiście o antykoncepcję hormonalną, która poprzez dostarczanie do organizmu zestawu syntetycznych hormonów, zaczęła wywoływać krótkofalową, kontrolowaną bezpłodność. Niestety, nie każda kobieta może przyjmować tabletki hormonalne. Zawodność innych sposobów antykoncepcji owocowała w postaci wpadek. Naukowcy poszli więc o krok dalej i tak narodziła się metoda zwana antykoncepcją awaryjną. Jest ona ratunkiem w kryzysowej sytuacji, gdy istnieje ryzyko ciąży, jednak nie wolno jej nadużywać.

Tabletki „po”zawierają zwiększoną dawkę syntetycznych hormonów. Gdy są przyjęte w odpowiednim czasie po stosunku, który mógłby zaowocować niechcianą ciążą, skutecznie przed nią chronią. Nie należy jednak kupować tabletek „po” z niewiadomych źródeł. Lepiej zakupić ją w aptece, np. internetowej.

Escapelle
Levonelle (Escapelle) to tabletka „po”, to skuteczny sposób na zapobiegnięcie niechcianej ciąży, którą można przyjąć po stosunku. Działa, gdy zażyje się ją do 3 dni po stosunku bez zabezpieczenia.

ellaOne
EllaOne 30 mg to tabletka antykoncepcyjna, którą zażywa się maksymalnie w 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia.

Dla kogo przeznaczone są pigułki po stosunku?

Pigułki Levonelle i ellaOne dedykowane są kobietom, które odbył stosunek bez zabezpieczeń lub wybrana metoda antykoncepcji okazała się zawodna. Pigułki przeznaczone są głównie dla kobiet pełnoletnich.
Ze względu na to, że pigułki po stosunku powinno zażyć się w krótkim czasie po odbyciu takiego stosunku, specjaliści rekomendują ich zakup z wyprzedzeniem. Tak, by mieć je „pod ręką” w sytuacji kryzysowej.

Jak działają doraźne pigułki po stosunku?

Tabletki te to skuteczny sposób na zabezpieczenie przed niechcianą ciążą w sytuacji, gdy wybrana metoda antykoncepcji zawiodła, lub nie została użyta. To dziś jedyna skuteczna metoda na zabezpieczenie się przed ciążą po gwałcie czy po prostu niezabezpieczonym seksie. Lekarze antykoncepcję awaryjną dzielą na 4 typy :

  • Tabletka z octanem uliprystalu – np. ellaOne sprzedawane są one w Stanach Zjednoczonych pod nazwą ella. W Polsce jest dostępna od 2010 roku. Potwierdzono ich wysoką skuteczność w testach klinicznych, działają aż do 5 dni (120 godzin) po stosunku bez zabezpieczenia. Wykazują wyższą pewność działania niż tabletki Levonelle ( z levonorgestrelem)
  • Tabletki na bazie levonorgestrelu – najpopularniejsze tabletki awaryjne, można je przyjąć do 72 godzin, np. Levonelle
  • Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (estrogen i progestagen) – metoda ta jest rzadko stosowana, ale w wyjątkowej sytuacji przyjęcie kombinacji klasycznych tabletek antykoncepcyjnych zabezpiecza do 75% przed zajściem w niepożądaną ciążą. Należy przyjąć 4 tabletki antykoncepcyjne do 72 godzin po stosunku, a po 12 godzinach przyjąć kolejne cztery pigułki. Działanie jest zbliżone to ellaOne czy Levonelle, ale powoduje więcej skutków ubocznych, głównie bóle głowy i nudności
  • Czwartym rodzajem są tabletki zawierające niewielkie stężenie mifepristonu. Jest to najnowszy rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Jego plusem jest wysoka skuteczność oraz zmniejszenie częstotliwości występowania skutków ubocznych u pacjentek. Pigułki z mifepristonem są aktualne dostępne tylko w Chinach, Rosji, Wietnamie i Armenii.

Skuteczność powyższych metod antykoncepcji zależy w głównej mierze od tego, jak szybko po stosunku zostaje ona zastosowana. Warto więc mieć pigułki tego typu zakupione wcześniej, by w razie potrzeby, jak najszybciej je zażyć. Można je kupić poprzez internet po wypełnieniu formularza, na jego podstawie lekarz sprawdzi czy nie ma przeciwwskazań do ich zastosowania.

Jak działa octan uliprystalu (ellaOne) i lewonorgestrel (Levonelle)?

Obie tabletki działają podobnie i mają wysoka skuteczność chociaż równią się składem. Tu warto jednak pamiętać, że pigułki nie podziałają, gdy kobieta jest już w ciąży. Tabletki nie wywołują poronienia, nie są również szkodliwe dla płodu. Przyjmowanie tych tabletek w ciąży jest oczywiście bezzasadne.
Tabletki awaryjne wpływają na poziom hormonów. Działają na trzech płaszczyznach :

  • jajniki- hamują one proces owulacji, wysyłając mylny sygnał o tym, że jajeczkowanie już trwa
  • macica – zmieniając śluzówkę macicy tak, że jeśli doszło do zapłodnienia, zarodek się w niej nie zagnieździ
  • szyjka macicy – tabletki zmieniają gęstość śluzu w szyjce macicy co sprawia, że plemniki nie mogą się swobodnie poruszać.

Którą pigułkę „po” wybrać?

Najlepiej w celu wybrania odpowiedniej tabletki skonsultować się z lekarzem. Ponieważ liczy się czas, warto jednak tabletki wykupić w wyprzedzeniem.

Levonelle są dłużej na rynku, są lepiej więc przebadane. Największą skuteczność wykazują, przyjęte w pierwszej dobie. W kolejnych skuteczność zaczyna spadać z 95% do 85%. EllaOne ma dłuższe działanie. Jest skuteczna gdy zażyje się nie później jak do 120 godzin od incydentu.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą antykoncepcja awaryjna?

Obie tabletki zostały dokładnie przebadane nim trafiły do sprzedaży i zdaniem lekarzy są w pełni bezpieczne. Jednak należy jak najrzadziej dopuszczać do sytuacji, kiedy mogą być one niezbędne. Pigułkę tego rodzaju można zażyć tylko raz w czasie trwania cyklu menstruacyjnego. Częste stosowanie ich może doprowadzić do zaburzeń w gospodarce hormonalnej organizmu. Nie są zalecane dla kobiet poniżej 16 roku życia.

Przyjęcie jednej z tabletek awaryjnych może wywołać pewne skutki uboczne, najczęściej są to :

  • bóle głowy, rozdrażnienie, wahanie nastroju
  • mdłości, bóle podbrzusza
  • krwawienie lub plamienie w trakcie cyklu, przyśpieszenie lub opóźnienie okresu

Jeżeli wystąpią poważniejsze objawy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Skąd mieć pewność, że tabletka awaryjna zadziałała?

By przekonać się , czy pigułka zadziałała, należy poczekać do czasu planowanej miesiączki. Tu jednak trzeba pamiętać, że zastosowanie pigułki może przyśpieszyć lub opóźnić okres. Sprawdzający test ciążowy najlepiej wykonać w dniu planowanej miesiączki lub w 14 dni po niezabezpieczonym stosunku.
Pigułki awaryjne Levonella i ellaOne zapobiegają ciąży, więc jeśli kobieta była już w ciąży w chwili ich zażycia, nie będą skuteczne.

Jak należy przyjmować tabletki po stosunku?

Wybraną tabletkę awaryjną należy przyjąć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Jest ona skuteczna, jeśli zostanie zażyta odpowiednio wcześnie. Pigułkę należy popić szklanką wody.

Wszystkie pigułki awaryjne zawierają dużo większą porcje hormonów niż typowe pigułki antykoncepcyjne dlatego zawsze są rozwiązaniem ostatecznym. Należy zadbać o to, by były one stosowane jak najrzadziej. A najlepiej w ogóle nie dopuszczać do takich sytuacji.

Jeżeli lek przyjęty zostaje zgodnie z zaleceniami, ryzyko zapłodnienia spada do minimum. Skuteczność może być zakłócona przez stosowanie w tym czasie innych leków lub picie np. naparów z dziurawca.

W jaki sposób zakupić pigułki poprzez internet?

Tabletki zawierają uderzeniową dawkę hormonów, dlatego stosować należy je jedynie w ostateczności. W internecie można nabyć tabletki awaryjne na tzw. „wszelki wypadek”. Zamawiając je należy jednak wypełnić formularz, który pozwoli na to, by lekarz mógł ocenić, czy nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Jeżeli nie zostaną one stwierdzone, lekarz wystawi receptę i przekaże ją do realizacji w aptece. Przesyłka dotrze do zamawiającego w 24 max 48 godzin przesyłka kurierską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.