Hemoroidy

Hemoroidy nazywane również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Choroba zazwyczaj dotyka osoby starsze, powyżej 50-go roku życia, jednak żylaki odbytu pojawiają się również u młodych kobiet w czasie ciąży lub po porodzie. Czynnikami, które sprzyjają występowaniu żylaków są: zła dieta, siedzący tryb życia, częste zaparcia lub biegunki. Z tego względu po zdiagnozowaniu hemoroidów, lekarze w pierwszej kolejności zalecają zmianę żywienia oraz wprowadzenie umiarowej aktywności fizycznej.

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy występuje tak naprawdę u każdego człowieka jako współistniejące struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Gdy dojdzie do patologicznego powiększenia się naczyń, wtedy mowa o guzkach krwawicznych. Wywołują one szereg objawów chorobowych: krwawienie, świąd, wyciekanie żylaków, tworzenie się bolesnych zakrzepów i pieczenie odbytu.
Schorzenie to nie zagraża życiu, a często dochodzi do naturalnego zwalczenia stanu zapalnego, jednak pojawiające się bolesne symptomy zmuszają do podjęcia doraźnego leczenia.

Współczesna medycyna oferuje całą gamę leków skutecznych w eliminowaniu objawów wywoływanych przez żylaki odbytu. Lekarza najczęściej zalecają stosowanie kremów, maści, żeli, pianek oraz czopków analnych. Wybór leczenia zależy od umiejscowienia hemoroidów. Jeżeli występują one wewnątrz odbytu to wówczas należy zastosować czopki lub krem wyposażony w specjalny aplikator. W przypadku ostrego nasilenia choroby konieczna jest operacja lub koagulacja żylaków.

Aby zapobiec rozwojowi choroby już dziś możesz kupić na naszej stronie w dyskretny sposób najskuteczniejsze produkty farmaceutyczne stosowane w leczeniu hemoroidów. Ponieważ są to leki wydawane na receptę należy podczas składania zamówienia wypełnić formularz medyczny, który pomoże naszemu lekarzowi upewnić się, że wybrany lek jest bezpieczny dla chorego. Jeżeli specjalista nie stwierdzi przeciwwskazań to zostanie wydana recepta, a lek będzie wydany prosto z apteki. Zakupione na stronie naszego serwisu produkty wysyłane są bez dodatkowych kosztów. Przesyłka kurierska dociera do chorego w ciągu 1-2 dni od zakończenia przetwarzania zamówienia.

Anugesic HC
Lek dostępny w dwóch wariantach: maści lub czopków doodbytniczych. Pierwszy wariant jest zalecany w przypadku hemoidów zewnętrznych, natomiast czopki są skuteczniejsze wobec hemoroidów wewnętrznych. Zastosowanie Anugesic HC niweluje świąd i inne nieprzyjemne objawy związane z tą dolegliwością.

Anusol HC
Farmaceutyk można kupić w postaci czopków lub maści, dzięki czemu Anusol HC działa na wszystkie rodzaje hemoroidów. Idealnie dobrana kompozycja składników aktywnych szybka niweluje symptomy choroby.

Betnovate
Betnovate jest dostępna w trzech wariantach: krem, balsam lub maść. Może być stosowana tylko do zewnętrznych żylaków odbytniczych.

Perinal
Innowacyjny preparat przeciwko hemoroidom, który występuje w postaci sprayu. Wygodna forma aplikacji została dopasowana do leczenia zewnętrznych żylaków odbytu.

Proctofoam HC
Nowoczesny lek na hemoroidy w postaci pianki, która zwiększa komfort stosowania oraz może być rozpylona na całej zmianie chorobowej. Możliwe jest też zaaplikowanie leku bezpośrednio do odbytu poprzez załączony aplikator.

Proctosedyl
Preparat Proctosedyl szybko eliminuje dyskomfort i nieprzyjemne objawy związane z hemoroidami. Można go kupić w postaci maści lub czopków stosowanych doodbytniczo.

Scheriproct
Scheriproct to maść zwalczająca objawy zewnętrznych i wewnętrznych żylaków odbytu. Aplikuje się ją doodbytniczo poprzez specjalnie załączony aplikator.

Ultraproct
Ultraproct to lek, który występuje w postaci czopków analnych oraz maści. Skutecznie zwalcza bolesne objawy wszystkich rodzajów guzków krwawniczych.

Xyloproct
Xyloproct to maść, która skutecznie redukuje objawy żylaków odbytu. Jest zalecana do leczenie zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych zmian chorobowych.

Uniroid-HC
Uniroid-HC to maść, do której dołączony został specjalny aplikator umożliwiające prowadzenie kuracji również przeciw wewnętrznych hemoroidom.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy określane również jako żylaki lub guzki odbytnicze to efekt poszerzonych splotów żylnych, które występują podśluzówkowo, najczęściej w kanale odbytu. Hemoroidy dzielimy na wewnętrzne (znajdujące się w kanale odbytu) i zewnętrzne (znajdujące się poza ujściem odbytu). Żylaki odbytnicze dotyczą zarówno mężczyzn ja i kobiet, jednak przypadłość ta spotykana jest najczęściej u ludzi w podeszłym wieku.

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Na etiologię hemoroidów składa się bardzo wiele czynników. Jednak specjaliści zgodnie potwierdzają, że ryzyko pojawienia się żylaków odbytu wzrasta gwałtowanie po ukończeniu 50-go roku życia. Na pojawienie się hemoroidów są szczególnie narażone kobiety w ciąży, dlatego powinny one przez cały stan błogosławiony stosować dietę bogatą w błonnik. Innymi czynnikami predysponującymi do pojawienie się guzków krwawniczych są:

 • Częste zaparcia,
 • Bierny styl życia,
 • Otyłość
 • Biegunki,
 • Guzy miednicy,

Lekarza zajmujący się rozpoznaniem i leczeniem hemoroidów wysunęli trzy teorie według których powstają żylaki odbytnicze.

 1. U osób powyżej 50-go roku życia dochodzi do częściowego zanikania tkanki łącznej, która jest odpowiedzialna za położenie hemoroidów w strefie znajdujących się głębiej zwieraczy odbytu. Hemoroidy, które są luźne zaczynają z czasem delikatnie uwypuklać się od strony odbytu, co zwiększa ryzyko rozwoju choroby.
 2. Zdarza się, że za powstawanie żylaków odbytniczych odpowiada gwałtowny wzrost ciśnienia krwi w żyłach odbytu i odbytnicy. Nadmierny napływ krwi do splotów żylnych tworzy żylaki wewnętrzne. Rozwiązaniem tego problemu jest zamknięcie tętniczek doprowadzających krew, wówczas dochodzi do zanikania hemoroidów.
 3. Do pojawienia się guzków krwawniczych może dochodzić w wyniku intensywnego napięcia lub przerostu mięśnia zwieracza odbytu. W tym przypadku dochodzi do rozwoju tzw. objawowych hemoroidów. Jeżeli pojawia się nierozciągliwy mięsień zwieracza to w trakcie parcia dochodzi do naciągania splotów żylnych, które tworzą hemoroidy.

Jakie są objawy żylaków odbytu (hemoroidów)?

Gdy pojawia się choroba nie w sposób pominąć problemu, ponieważ symptomy, które doznaje chory są bardzo uciążliwe: krwawienie z odbytu, śluz w odbycie, podrażnienie okolicy odbytu, świąd, pieczenie, podrażnienie. W bardzo rzadkim przypadkach może dojść do przemieszczenia się żylaków odbytniczych poza rejon odbytu.

Krwawienie
Krew pojawia się podczas oddawania stolca. Jest to świeża, czerwona krew, która jest widoczna na stolcu po zakończeniu wypróżnienia. Zdarza się, że krew jest widoczna tylko na papierze toaletowym. Jednak znane są tez przypadki, w których dochodziło do bardzo intensywnego krwawienia, które ciężko było zahamować. Powtarzające się regularnie utraty krwi mogą wywołać anemię spowodowaną niedoborem żelaza. Nie każde krwawienie z odbytu jest oznaką żylaków odbytniczych. Jeżeli podczas krwawienie z odbytu pojawia się ból to należy wykluczyć hemoroidy, ponieważ w ich przypadku krew podczas wypróżniania pojawia się bezboleśnie.

Pieczenie odbytu
Innym popularnym objawem żylaków odbytu są świąd oraz podrażnienie odbytu. Bardzo wielu chorych narzeka na wilgotność odbytu, zwiększoną ilość śluzu oraz na problem z utrzymaniem stolca. Symptomy te mogą świadczyć o powikłaniach choroby hemoroidalnej:

 • wypadanie żylaków, tworzenie się żylaków zewnętrznych, wypływ zawartości jelit;
 • podczas wypadania żylaków wewnętrznych mogą tworzyć się fałdy skórne w okolicach odbytu, które wpływają na utrudnienie oddawania stolca oraz utrzymanie higieny, co może prowadzić do stanu zapalnego;
 • pacjenci, którzy obserwują wyciek i w związku z tym zwiększają nadmiernie częstotliwość zabiegów higienicznych mogą wywołać stan zapalny okolic odbytu. Wpływa to na zaostrzenie przebiegu choroby.

Ból
Jeżeli podczas choroby hemoroidalnej pojawia się ból jest to konsekwencja zakrzepów, które tworzą się w okolicach odbytu. Zakrzepy towarzyszą zarówno żylakom wewnętrznych jak i zewnętrznym. Ból, który towarzyszy zakrzepicy jest bardzo intensywny, ponieważ tkanka (anoderma), która pokrywa żylaki jest bogata w liczne zakończenie nerwowe. Zakrzep powoduje rozciąganie anodermy, co wywołuje stan zapalny i przeszywający ból, który może utrzymywać się nawet do kilku dni! Zakrzep można obserwować przed wejściem do odbytu w postaci bolesnego guza. Hemoroidy wewnętrzne dużo rzadziej są przyczyną bólu.

Jak się leczy żylaki odbytu?

W wielu przypadkach zdarza się, że hemoroidy same znikają po pewnym czasie, jednak dolegliwość ta związana jest z wieloma bolesnymi i nieprzyjemnymi objawami. Dlatego wielu lekarzy zaleca leczenie zachowawcze, które przynosi ulgę i łagodzi zmiany wywołane guzkami krwawniczymi.
Leczenie zachowawcze obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia. Chorzy muszą zmienić dietę na jadłospis, który zawiera wiele błonnika oraz poświęcić chwilę wolnego czasu na umiarowy ruch fizyczny. W większości przypadków obserwuje się poprawę i likwidację objawów schorzenia (krwawienia z odbytu). W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarze nakazują stosowanie preparatów proktologicznych: maści, czopków, nasiadówek czy żeli. Leki te są niezbędne w ostrym stadium choroby, kiedy to pojawia się silny ból i intensywne krwawienie. Preparaty te zawierają różne substancje czynne, ale wszystkie opierają się na działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym świąd, przeciwbólowym oraz zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych. Czopki, żeli i maści należy stosować tylko do stłumienia zaostrzonych objawów choroby i nie wolno ich używać dłużej niż 7-10 dni.
W przypadku bardzo zaawansowanych hemoroidów z przerośniętymi fałdami skórnymi oraz licznymi zakrzepami pacjent musi się zgodzić na inwazyjną metodę leczenia poprzez zabieg operacyjny, koagulację przez podczerwień, podwiązywanie hemoroidów czy specjalne zastrzyki.

Jakie leki na żylaki odbytnicze są dostępne w sprzedaży?

Produkty farmaceutyczne stosowane w leczeniu hemoroidów występują pod wieloma postaciami: kremów, maści, żeli, czopków i balsamów. Większość z nich posiada specjalny aplikator, który umożliwia doodbytnicze wprowadzenie leku. Jednak w przypadku wewnętrznych hemoroidów, lekarze zalecają najczęściej czopki analne.

 • Preparaty działające miejscowe (składniki aktywne: lignokaina oraz tribenozyd)
 • Leki doustne (diosmina, hesperydyna)
 • Produkty zawierające steroidy (np. hydrokortyzon)
 • Preparaty ziołowe zawierające ekstrakt z babki jajowatej

Czy można kupić leki na hemoroidy przez Internet?

Produkty farmaceutyczne zalecane w leczeniu hemoroidów są wydawane tylko na receptę. W sytuacji, gdy wizyta lekarska jest niedogodna lub niemożliwa to strona naszej kliniki internetowej oferuje możliwość szybkiego i dyskretnego zakupienia najpopularniejszych leków stosowanych w leczeniu żylaków odbytniczych. Jedyne, co trzeba zrobić to wypełnić krótki test medyczny, który pozwoli naszemu lekarzowi ustalić czy dany farmaceutyk może być stosowany bez przeciwwskazań zdrowotnych u chorego. Jeżeli recepta zostanie wypisana przez specjalistę zostanie ona automatyczne przekazana do apteki, która wyda lek. Wszystkie preparaty zakupione na naszej stronie są wysyłane w dyskretnych i dobrze zabezpieczonych paczkach ekspresową przesyłką kurierską. Koszt dostawy został wliczony w cenę leku. Przesyłka dociera do klienta przed upływem 24-48 godzin od nadania paczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.