Antykoncepcja Hormonalna

Skuteczna antykoncepcja sprawia, że można zapomnieć o obawach związanych z nieplanowaną ciążą.

Antykoncepcja to kontrolowanie płodności. Pojęcie to było znane i stosowane w starożytności, jednak skuteczną antykoncepcję opracowano dopiero w XX wieku. Dziś antykoncepcja hormonalna zalicza się do najbardziej popularnych sposobów na zapobieganie nieplanowanej ciąży. Kobiety doceniają jej skuteczność a przede wszystkim, wygodę stosowania.

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko pigułki ale również plastry, krążki dopochwowe a także zastrzyki. To, jaki sposób antykoncepcji jest najlepszy u konkretnej kobiety, zależy od jej wieku, stanu zdrowia a także, jej przyzwyczajeń czy nałogów.

Wspomniane środki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne odpowiedniki hormonów żeńskich płciowych : estrogenu i progestagenu.

Tabletki Antykoncepcyjne
W swoim składzie zawierają z reguły dwa odpowiedniki naturalnych hormonów :progesteronu i estrogenu. Hormony mają wpływ na zmiany w cyklu menstruacyjnym. Pigułki mają jedno-, dwu lub trójfazowy skład, różną zawartość hormonów, która zmienia się wraz z cyklem.

Antykoncepcja Awaryjna
Jeżeli zawodzą środki antykoncepcyjne stosowane podczas stosunku, lub stosunek odbywa się bez odpowiednich zabezpieczeń, stosuje się antykoncepcje awaryjną czyli tzw tabletki”po”. Można je kupić za pośrednictwem naszego serwisu. Tą formę antykoncepcji traktować należy jako ostateczność, jednak warto po nią sięgać, by uchronić się przed nieplanowaną ciążą.

Plastry Antykoncepcyjne Evra
Bardzo popularną w ostatnim czasie metodą antykoncepcji są plastry. Za ich popularnością stoi fakt, że stosunkowo łatwo się je stosuje. Są alternatywą dla tabletek. Mają taki sam skład jak tabletki, dlatego jest to dogodne rozwiązanie dla kobiet, dla których systematyczne łykanie tabletek jest niewygodne. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zostało zredukowane do minimum.

Pierścień dopochwowy Nuvaring
Alternatywą dla tabletek są również krążki dopochwowe. Krążek aplikuje się raz w miesiącu, na okres 3 tygodni. Po tym czasie usuwa się go, robi tydzień przerwy a następnie aplikuje kolejny. Krążek zawiera hormony, które są uwalniane do organizmu w sposób regularny co zapewnia ochronę przed ciąża.

Minipigułka
Minipigułki zawierają wyłącznie syntetyczny odpowiednik progesteronu. Stosowane one są głównie przez te kobiety, które ukończyły już 35 lat, palą papierosy lub po prostu z innych przyczyn nie mogą stosować tradycyjnych pigułek antykoncepcyjnych. Minipigułki ze względu na niewielką zawartość hormonów nie wywołują działań niepożądanych. Przyjmuje się je przez pełen cykl, bez robienia przerwy.

Dlaczego jest aż tyle typów antykoncepcji?

Każda kobieta jest inna, różne są jej wymagania i potrzeby, różne jest również jej ciało dlatego ważne jest odpowiednie dobranie sposobu ochrony przed ciążą.
W tej chwili kobiety najchętniej sięgają po tabletki i minipigułki lecz coraz większe jest również zainteresowanie alternatywnymi sposobami antykoncepcji takimi jak plastry czy krążki. W dodatku te alternatywne metody do niedawna jako jedyne oferowały blisko 100% zabezpieczenie przed ciążą.

W jaki sposób działa antykoncepcja hormonalna?

Dostarczając do organizmu za pośrednictwem środków antykoncepcji hormonalnej syntetyczne odpowiedniki hormonów płciowych, wywołuje się konkretne działania. Z reguły środki antykoncepcyjne zawierają hormon z grupy estrogenów oraz hormon z grupy progestagenów. Niektóre środki zawierają jedynie jeden rodzaj hormonu z grup progestagenów. W obu przypadkach wywoływane są jednak jednakie, określone zmiany.

Hamowanie owulacji
Dostarczone do organizmu syntetyczne hormony oszukują organizm. Stężenie hormonów sugeruje organizmowi, że owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej już nastąpiło a więc nie ma potrzeby uwalniania kolejnej. W konsekwencji, do owulacji nie dochodzi w ogóle a tym samym, zapłodnienie jest niemożliwe.

Wyhamowanie transportu komórki jajowej
Jeżeli komórka jajowa została by jednak uwolniona, hormony sprawiają, że komórka ta nie jest popychana przez jajowody naprzeciw plemnikom. Tym samym, przemieszcza się zdecydowanie wolniej, jej zapłodnienie więc utrudnione i z reguły, po pewnym czasie jest po prostu usuwana z organizmu.

Zagęszczenie śluzu w szyjce macicy
Hormony ze środków antykoncepcyjnych zmieniają konsystencję śluzu w szyjce macicy. Jest on bardziej gęsty, bardziej lepki a przez to plemniki mają ograniczoną możliwość przemieszczania się do wewnątrz organizmu. Grzęzną w większości w śluzie.

Zmiany w błonie śluzowej macicy
Dostarczone do organizmu hormony wpływają również na wyściółkę macicy. Robi się ona bardziej cienka a przez to, nawet gdyby doszło do zapłodnienia komórki jajowej, zarodek nie będzie w stanie zagnieździć się w macicy, tym samym nie będzie się rozwijał, lecz zostanie usunięty z organizmu.

Powyższe działanie wywołuje głównie progestagen, estrogeny po prostu wzmacniają działanie tego pierwszego dlatego środki antykoncepcyjne z zawartością samego progestagenu mają podobne działanie. Stosowanie estrogenów pozwala głównie na zmniejszenie dawki hormonów.

Jakie są różnice między środkami antykoncepcyjnymi?

Jak wspominaliśmy już, jest kilka metod antykoncepcji hormonalnej. Są to pigułki, krążki dopochwowe, plastry, zastrzyki. Różnią się one jedynie sposobem aplikacji a także jej częstotliwością. I tak :

 • Pigułki antykoncepcyjne to środek doustny, stosowany raz dziennie, zawsze o jednej porze przez 21 na 7 dni przerwy lub 28 dni bez przerwy.
 • Krążki to środek dopochwowy, aplikuje się raz na 3 tygodnie, później robi się 7 dni przerwy przed aplikacją kolejnego.
 • Plastry antykoncepcyjne to metoda aplikacji hormonów przez skórę, stosuje się raz na tydzień, przez trzy kolejne tygodnie, później robi się tydzień przerwy, zanim naklejamy kolejny.
 • Zastrzyki hormonalne to środek aplikowany za pomocą iniekcji, stosuje się je raz na 3 miesiące.

Środki antykoncepcyjne dzielą się na jedno lub dwuskładnikowe. Różnice w zawartości hormonów największe znaczenie ma w przypadku pigułek antykoncepcyjnych, ponieważ wpływa to na sposób ich stosowania.

Pigułka hormonalna jednoskładnikowa (mini-pigułka)

Pigułka jednoskładnikowa zawiera wyłącznie progestagen, najczęściej jest ona nazywana po prostu mini pigułką. Zawiera ona tylko jeden hormon więc może być stosowana zarówno przez kobiety karmiące piersią, a także przez kobiety palące papierosy i kobiety po 35 roku życia.

Większość mini pigułek po prostu zagęszcza śluz w szyjce macicy, co stanowi blokadę dla plemników. Naturalny cykl menstruacyjny zostaje jednak zachowany.

Nowoczesne mini pigułki działają już w bardziej złożony sposób. Powstrzymują owulację, zagęszczają śluz w szyjce macicy, prowadzą do zmian w błonie ścian macicy zapobiegając zagnieżdżeniu się ewentualnego zarodka.

Mini-pigułkę przyjmuje się przez 28 dni, po czym rozpoczyna się kolejne opakowanie. Hormon w niej zawarty najskuteczniej zagęszcza śluz w szyjce macicy na 4 godziny po przyjęciu pigułki, warto więc porę przyjmowania dopasować do swoich zwyczajów seksualnych.

Jeżeli pominięta zostanie więcej niż jedna tabletka, należy oczywiście jak najszybciej wrócić do harmonogramu stosowania pigułek, lecz przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenia w postaci np. prezerwatyw.

Wady mini-pigułki

 • należy ściśle stosować się do zaleceń przyjmowania – nawet 3 godzinne odstępstwo zwiększa ryzyko zapłodnienia
 • może wywoływać zaburzenia cyklu
 • może wywoływać wahania wagi, nadmierne przetłuszczanie się włosów, trądzik, wahanie libido a nawet depresję

Pigułka hormonalna dwuskładnikowa

W pigułkach antykoncepcyjnych dwuskładnikowych znajdują się zawsze dwa rodzaje hormonów- estrogen i progestagen. Ten rodzaj pigułek dzieli się na trzy podgrupy :

 • pigułki jednofazowe – są to pigułki o stałym składzie hormonów
 • pigułki dwufazowe– każde opakowanie zawiera dwa rodzaje pigułek, które różnią się zawartością hormonów, ważne jest by przyjmować je w odpowiedniej kolejności
 • pigułki trójfazowe – każde opakowanie zawiera trzy rodzaje pigułek, w każdej z nich jest inna zawartość hormonów, należy je przyjmować w kolejności, która jest sugerowana.

Tabletki dwuskładnikowe przyjmuje się przez 21 dni a później stosuje się 7 dniową przerwę zanim rozpocznie się kolejne opakowanie. Ważne jest, by w przypadku tabletek dwu lub trój fazowych pigułki przyjmować w kolejności zalecanej przez producenta. W czasie 7 dniowej przerwy może lecz nie musi wystąpić krwawienie, które przypomina miesiączkę. Tabletki powstrzymują owulację, więc krwawienie tylko przypomina miesiączkę, jest więc mniej uciążliwe.

Rozpoczynając przyjmowanie pigułek, pierwszą najlepiej jest zażyć w pierwszym dniu cyklu, tj w pierwszym dniu okresu to zapewnia od razu pełną ochronę antykoncepcyjną. Jeżeli pierwszą pigułkę przyjmie się w drugim lub kolejnym dniu cyklu, przez kolejnych 7 dni należy stosować dodatkową ochronę antykoncepcyjną, np. prezerwatywę.

Jeżeli pominie się jedną tabletkę, należy przyjąć ją jak najszybciej lub poczekać następnego dnia do godziny, kiedy zwykle zażywa się pigułki i wtedy ją przyjąć zgodnie z harmonogramem, pomijając zapomnianą dawkę. Należy jednak pamiętać, że pominięcie jednej lub większej ilości pigułek podnosi ryzyko ciąży.

Wady pigułki dwuskładnikowej

 • należy przyjmować je o stałej porze, w określonej kolejności
 • może wywoływać skutki uboczne
 • niektóre leki a także wymioty lub biegunka mogą obniżać jej skuteczność

Inne środki antykoncepcji hormonalnej

Najczęściej stosowane są pigułki antykoncepcyjne, lecz jak już wspominaliśmy, metod antykoncepcyjnych jest zdecydowanie więcej. Poniżej znajdziecie ich charakterystykę.

Plastry antykoncepcyjne Evra

Plastry antykoncepcyjne zawierają hormony, które uwalniane są w sposób ciągły. Po naklejeniu plastra na skórę, hormony wchłaniane są przez nią do organizmu. Ten sposób aplikacji sprawia, że nie obciąża się wątroby a to sprawia również, że mniejsze jest ryzyko skutków ubocznych.

W pierwszym dniu cyklu przykleja się jeden plaster, który następnie zmienia się na inny po upływie 7 dni. Każda opakowanie zawiera 3 plastry. Po wykorzystaniu ostatniego, tj po jego zdjęciu, robi się 7 dni przerwy nim otworzy się nowe opakowanie i przyklei następny.

Plastry przykleja się w miejscach takich jak bark, łopatka, pośladek, zewnętrzna część ramienia lub podbrzusze.

Plastry zapewniają równomierne stężenie hormonów w organizmie, a sposób aplikacji sprawia również, że można ich dostarczać mniejsza dawkę, niż w przypadku pigułek.

Krążek dopochwowy Nuvaring

Krążek dopochwowy jest niewielkim dyskiem, który po aplikacji jest niewyczuwalny przez kobietę ani przez jej partnera. Krążek aplikuje się raz, najlepiej w pierwszym dniu cyklu, po czym usuwa się go po 21 dniach. Zanim zastosuje się kolejny, należy zrobić 7 dniową przerwę.

Zastrzyk antykoncepcyjny

To idealna metoda antykoncepcyjna dla zapominalskich. Działa tak samo jak pigułki lecz iniekcja jest konieczna, w zależności od rodzaju preparatu, co 8 lub 12 tygodni. Zastrzyk wykonuje się pierwszego dnia cyklu, gdy jest podany w 2 do max 5 dnia cyklu przez kolejnych 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci np. prezerwatywy.

Zastrzyk ma większą skuteczność niż pigułki, ponieważ w przypadku pigułek trzeba pamiętać o systematycznym ich stosowaniu, tu tej konieczności nie ma.

Wadą zastrzyków antykoncepcyjnych jest to, że jeżeli wystąpią jakieś niepożądane objawy, trzeba się z nimi zmagać aż do końca działania preparatu tj. 8 lub 12 tygodni. Nie ma takiej możliwości, jak w przypadki pigułek, które można po prostu odstawić lub wymienić na inne.
W dodatku po odstawieniu pigułek, płodność wraca prawie natychmiast, po zastosowaniu zastrzyku, na powrót płodności trzeba poczekać.

Implanty antykoncepcyjne

O tym jak bardzo rozwija się antykoncepcja hormonalna świadczy pojawienie się implantów antykoncepcyjnych. Implanty wczepiane są pod skórę na przedramieniu. Jest to 6 mikro cylindrów, które uwalniają progestageny. Zapewnia to skuteczną ochronę antykoncepcyjną na okres 5 lat. Po tym czasie implanty się usuwa i ewentualnie aplikuje się nowe. Ważne jest to, że w razie potrzeby, można implanty usunąć wcześniej. Oczywiście można to zrobić jedynie w gabinecie lekarskim.

Antykoncepcja „po”

Gdy zawiodą zastosowane środki antykoncepcyjne lub nie był one stosowane w ogóle a istnieje ryzyko zapłodnienia pozostaje tzw antykoncepcja awaryjna. Są to pigułki antykoncepcyjne, które stosuje się w maksymalnie 72 godziny po stosunku. Zapobiegają one zapłodnieniu lub, gdy do niego już doszło, zagnieżdżeniu się zarodka w ściance macicy.

Zalety i wady antykoncepcji hormonalnej

W przypadku antykoncepcji hormonalnej ważne jest to, że po jej odstawieniu kobieta ma taką samą płodność, jak przed jej rozpoczęciem. Do zapłodnienia może dojść już w pierwszym cyklu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma również pozytywny wpływ na regularność cyklu a także zmniejsza dolegliwości, które towarzyszą miesiączce. W dodatku zmniejsza się ryzyko raka jajnika,torbieli jajnika a także ciąży poza macicznej a także przynosi ulgę w przypadkach endometriozy. Badania potwierdziły również, że antykoncepcja hormonalna obniża ryzyko chorób tarczycy i osteoporozy.
Wadą antykoncepcji hormonalnej jest to, że w niektórych przypadkach prowadzić może do wystąpienia skutków ubocznych.

Możliwe skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej

 • trądzik oraz łojotok
 • nudności, wymioty, wzdęcia i bóle brzucha
 • bóle głowy
 • nadciśnienie tętnicze
 • wahanie wagi
 • tkliwość piersi, ból sutków
 • wahania libido a także większa drażliwość, wahania nastroju
 • rozrost żylaków kończyn dolnych
 • zakrzepica
 • większe ryzyko choroby niedokrwiennej serca

Wie z powyższych skutków ubocznych jeśli już wystąpi, ma charakter przejściowy i ustępuje w chwili, gdy organizm się przyzwyczai do wyższego stężenia hormonów.

Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej

Ten sposób antykoncepcji nie jest jednak odpowiedni dla wszystkich kobiet. Środki hormonalne bowiem nie są obojętne dla organizmu i w niektórych przypadkach ich stosowanie jest bardzo ryzykowne. Oto lista przypadków, kiedy nie powinno stosować się antykoncepcji hormonalnej:

 • środków hormonalnych nie mogą przyjmować kobiety w ciąży, lub ją podejrzewające
 • nowotwory sutków, jajników, odbytu czy trzonu macicy
 • ciężkie choroby wątroby
 • stany zapalne żył, zaburzenia krzepliwości krwi
 • duża otyłość
 • wysoki poziom cholesterolu we krwi
 • palenie papierosów szczególnie u kobiet po 35 roku życia
 • wiek poniżej 18 lat
 • karmienie piersią
 • porfiria
 • obciążenie rodzinne chorobami układu krążenia
 • obciążenia rodzinne chorobami zakrzepowo-zatorowymi
 • krwawienie z pochwy o niezidentyfikowanym pochodzeniu

Antykoncepcja hormonalna po porodzie

Antykoncepcję hormonalną u kobiet po porodzie można zastosować po 2 a nawet 3 prawidłowych cyklach menstruacyjnych. Przeciwwskazaniem może być wtedy jednak karmienie piersią.
W naszym serwisie znajdziesz środki antykoncepcyjne o najwyższej skuteczności, renomowanych producentów, jakie dostępne są na terenie całej Europy. Do antykoncepcji dołączyliśmy również tabletki „po”.

By możliwy był zakup któregokolwiek środka antykoncepcyjnego, konieczne jest wypełnienie formularza. Jest on podstawą do przeprowadzenia konsultacji online. Lekarz oceniając go, bierze pod uwagę historię choroby, uwarunkowania genetyczne a także stosowane leki, i albo akceptuje wasz wybór, albo poleca środki, które będą dla was lepszym wyborem.

Zamówienie jest realizowane w ciągu 1-2 dni roboczych a leki dostarczane są kurierem. Gdy zamówienie złożone jest przed 15-stą, jest ono realizowane jeszcze w tym samym dniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.